Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Dobrojewo


Informacje o Dobrojewo:

Ilość ulic: 2

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.644440

Współrzedne geograficzne E: 16.418060

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 61

Tablice rejestracyjne: PSZ

Dobrojewo (województwo wielkopolskie)

Dobrojewo – wieś w Polsce położona na Równinie Szamotulskiej wchodzącej w skład Pojezierza Poznańskiego, które jest częścią Niziny Wielkopolsko- Kujawskiej. Usytuowana w województwie wielkopolskim, w powiecie szamotulskim, w gminie Ostroróg (jest jej największą wsią). Wieś posiada wielowiekową historię. Pierwsze wzmianki o tej wsi pochodzą z 1391 r. Zamieszkuje ją około 1000 mieszkańców, aczkolwiek dokładna liczba nie jest znana. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa poznańskiego.

Położenie

Wieś Dobrojewo usytuowana jest w odległości 48 km na północny zachód od Poznania. Leży przy drodze krajowej Szamotuły-Wronki w odległości 13 km od Szamotuł i 10 km od Wronek. Z Dobrojewa jest 107 km do Gorzowa Wlkp., 197 km do Szczecina, 227 km do Berlina. W odległości 13 km od wsi znajduje się szamotulska stacja kolejowa stanowiąca ważny węzeł komunikacyjny na trasie Poznań-Szczecin. Około 10 km na północ od Dobrojewa przepływa rzeka Warta, za którą rozpoczynają się lasy Puszczy Noteckiej.

Sport

W Dobrojewie istnieje klub sportowy Kamile Dobrojewo, który po rocznej przerwie od reaktywował swoją działalność (która została zawieszona ze względu na korupcję i wybryki pseudo kibiców). Zespół ten jest jednym z czterech klubów sportowych (oprócz UKS Nałęcz Ostroróg, Grom Binino, Sparta Kluczewo) działających na terenie gminy. Może poszczycić się on "najmłodszą" drużyną ligi oraz tytułem mistrza ligi nadwarciańskiej.

Zabytki

  • oficyna, otynkowana budowla z 1784 roku, przebudowana w XIX wieku,
  • brama wjazdowa z przełomu XVIII i XIX wieku (z licznymi elementami architektonicznymi),
  • spichlerz i młyn z drugiej połowy XIX wieku,
  • zabytkowa gorzelnia,
  • figury przydrożne,
  • zespół parkowo-pałacowy z XVIII wieku, który tworzy park krajobrazowy.

Ciekawostki

W XIX wieku właścicielem Dobrojewa był hrabia Stefan Kwilecki, herbu Szreniawa. Od 1864 r. słynna tam była owczarnia. Wydobywano tam również torf prasowany, do 4 milionów cegieł rocznie.

Zobacz też

  • Dobrojewo

Pokaż ulice na literę: (Znalazłem 2)

PW

Kody pocztowe, Dobrojewo (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Dobrojewo
Średnia ocena: 3.5
liczba ocen: 12

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Dobrojewo, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Dobrojewo

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-18 17:53:48

Szybka zmiana regionu Polski