Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Nojewo


Informacje o Nojewo:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.604416

Współrzedne geograficzne E: 16.311056

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 61

Liczba ludności: 500

Tablice rejestracyjne: PSZ

Dzielnice, Nojewo

  • Dzielnica: Kikowska Aleja

  • Dzielnica: Zajączkowska Aleja

Nojewo

Nojewo – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie szamotulskim, w gminie Pniewy. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa poznańskiego.

Wieś sołecka, położona 20 km na zachód od Szamotuł, przy drodze z Wronek do Pniew i nieczynnej obecnie linii kolejowej z Szamotuł do Międzychodu. Wieś jest położona na krawędzi dość głębokiej doliny.

Wzmiankowana po raz pierwszy pod datą 1284 r. Na starsze początki tej miejscowości wskazują położone między strumykiem Oszczynica a Jeziorem Kikowskim trzy grodziska wczesnośredniowieczne. Dwa stożkowate o obwodzie 125 m i 70 m oraz wysokości 10-12 m i 6 m, trzecie natomiast usytuowane na cyplu piaszczystego wzgórza - pierścieniowate o średnicy 25 m i wysokości do 16 m; mocno zniszczone. Takie usytuowanie grodzisk wskazuje nie tylko na gęste zaludnienie ziem położonych w sąsiedztwie, lecz także na ważną rolę strategiczną tych grodzisk w przeszłości. Być może broniły one dość ważnego szlaku komunikacyjno-handlowego, wiodącego z Poznania do Sierakowa.

Ciekawe i różnorodne ukształtowanie terenu sprawia, że okolice Nojewa są bardzo atrakcyjne turystycznie, dlatego też znalazły się w otulinie Sierakowskiego Parku Krajobrazowego. Gniazduje tutaj rzadko spotykane ptactwo między innymi: kania ruda, pustułka, trzmielojad, żuraw (ptak).

W centrum wsi na niewielkim wzniesieniu znajduje się neogotycki kościół parafialny pw. św. Andrzeja Boboli z 1865 r. ze strzelistą wieżą. Obok pochodzący z 1945 r. pomnik ku czci 12 ofiar II wojny światowej i hitleryzmu. Nieopodal kościoła zobaczyć można budynek, w którym początkowo mieściła się polska szkoła. Nauka w niej rozpoczęła się 1 kwietnia 1934 roku. Pierwszym jej kierownikiem był Edmund Pawlicki. W Starej Szkole była jedna izba lekcyjna i mieszkanie dla nauczyciela; zajęcia prowadzone były także w Pastorówce (dawnej szkole niemieckiej) oraz w pomieszczeniu dzisiejszej salki katechetycznej przy Plebanii.

W budynku nowej szkoły, tzw. Tysiąclatce, pierwsze lekcje odbyły się w lutym 1964 r. W klasach znajdowały się 22 piece węglowe. W 1985 roku wybudowano drugie skrzydło i zainstalowano centralne ogrzewanie. W 2004 roku została wybudowana przy szkole nowoczesna hala sportowa. Zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne z uwzględnieniem osób niepełnosprawnych. Obecnie w szkole jest 6 klas i oddział przedszkolny.

Przy drodze do Pniew ok. 1980 roku zbudowano hydrofornię. Służy ona do wypompowywania wody z podziemnych źródeł dla wiejskich wodociągów. Jest ona nadal czynna i zaopatruje w wodę wszystkie sąsiednie wsie. Nieopodal hydroforni znajduje się budynek OSP Nojewo z 1993 roku oraz Sala Wiejska. W niej odbywają się zebrania wiejskie, zabawy taneczne i imprezy okolicznościowe.

Za budynkiem świetlicy dostrzec można okazały wiadukt ceglany, jeden z trzech znajdujących się w Nojewie. Zbudowane zostały one wraz z linią kolejową i oddane do użytku w 1908 roku. Przy torach, nieopodal budynku stacji, stoi wieża ciśnień z 1907 roku. Przez miejscowość przebiega szlak żółty z Ostroroga do Sierakowa.


Galeria


Kody pocztowe, Nojewo (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Nojewo
Średnia ocena: 4.0
liczba ocen: 8

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Nojewo, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Nojewo

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 03:49:06

Szybka zmiana regionu Polski