Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Zajączkowo


Informacje o Zajączkowo:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.570831

Współrzedne geograficzne E: 16.346939

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 61

Liczba ludności: 303

Tablice rejestracyjne: PSZ

Dzielnice, Zajączkowo

  • Dzielnica: Zajączkowo-Huby

Zajączkowo (województwo wielkopolskie)

Zajączkowo – średniej wielkości wieś sołecka w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie szamotulskim, w gminie Pniewy, 17 km na południowy zachód od Szamotuł, na wschodnim brzegu jeziora Ząjączkowskiego.

Historia

Najstarsza wzmianka o wsi pochodzi z 1369 r.Na wyspie jeziora Ząjączkowskiego stał kiedyś gród drewniany o charakterze obronnym, pamiętający czasy najazdów krzyżackich. Jego szczątki odkrywano podczas badań archeologicznych, prowadzonych kilkakrotnie w latach międzywojennych. Zajączkowo w XIV w. stanowiło własność niejakiego Mroczka, w XV w. było siedzibą Zajączkowskich herbu Zaremba, w końcu XVI w. znalazło się w rękach Wajnowskich i Kaspra Potulickiego, w końcu XVII w. należało do Drozdowskich, w końcu XVIII w. - Żółtowskich, pod koniec XIX w. władali wsią Libeltowie, od których przeszła w ręce niemieckie; później powróciło do Polaków. W dniach 12-17 lipca 1933 r. we wsi doszło do strajku robotników rolnych. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa poznańskiego.

Zabytki

  • Nad jeziorem stoi późnobarokowy dwór, wzniesiony w czwartej ćw. XVIII w. dla Żółtowskich. prawdopodobnie na miejscu usytuowanego na wyspie dawnego grodu obronnego. Zapewne wtedy też usypano groblę. Ten barokowy dwór przebudowano gruntownie w 1910 r. Przebudowa polegała na wybudowaniu mieszkalnego piętra w wysokim strychu, umieszczeniu wystawek w elewacjach i dobudowaniu do fasady ryzalitu neoklasycznego zwieńczonego frontonem. Dwór jest nakryty wysokim czterospadowym polskim dachem łamanym. W ostatnich latach dobudowano aneks, starając się utrzymać styl całości. Dwór został restaurowany w latach 1957 i 1988. Obecnie znajduje się tu Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy Kuratorium Oświaty w Poznaniu.
  • Wokół rozciąga się park krajobrazowy z XVIII w. o pow. 5,1 ha, w którym rośnie kilka okazów drzew, m.in. kasztanowiec o obw. 410 cm, świerk kaukaski o obw. 350 cm i sześć lip o obw. 320-420 cm.
  • W 1911 r. odbudowano kryptę grobowca Żółtowskich, znajdującą się na pobliskim cmentarzu.

Zobacz też

  • Zajączkowo
  • Jezioro Zajączkowskie

Kody pocztowe, Zajączkowo (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Zajączkowo
Średnia ocena: 3.4
liczba ocen: 16

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Zajączkowo, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Zajączkowo

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 06:02:37

Szybka zmiana regionu Polski