Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Chrząblice


Informacje o Chrząblice:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.083000

Współrzedne geograficzne E: 18.533001

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 63

Liczba ludności: 240

Tablice rejestracyjne: PTU

Oficjalna strona miejscowości

Chrząblice

Chrząblice – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie tureckim, w gminie Brudzew.

Chrząblice liczą 241 mieszkańców, zamieszkujących 57 gospodarstw. Jednak, jak większość wsi gminy, raczej się wyludniają. W latach 2003-2004 urodziła się trójka dzieci, a zmarło aż siedmiu mieszkańców Chrząblic.

Nazwa wsi pochodzi prawdopodobnie od słowa chrzan, który zapewne rósł tutaj w dużych ilościach. Na starych mapach spotyka się także pisownię Chrzamlice.

Sołectwo Chrząblice należy do parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Galewie.

Położenie wsi

Chrząblice położone są w południowo-wschodniej części gminy Brudzew. W skład miejscowości wchodzą tereny potocznie nazywane Parcelą, Górką oraz Podebojcami. Pola są położone na morgach, niwach, smugach, ogrodach, nowej wsi i galewku.

Chrząblice, jak większość miejscowości gminy, posiadają gleby klasy V i VI. Sołectwo Chrząblice położone jest na ponad 244 ha gruntów. Grunty orne stanowią 140 ha, użytki zielone 64 ha a na ponad 5 ha są sady (faktycznie jest ich mniej). Pod lasami znajduje się prawie 14 ha. Pozostałe obszary to: grunty pod rowami - 2 ha, tereny komunikacyjne (przede wszystkim drogi) prawie 5 ha, tereny zabudowane ponad 5 ha i nieużytki, które stanowią około 9 ha.

Jeszcze 20 lat temu przez wieś płynęła Struga Chrząblicka, która była dopływem Kiełbaski i zasilała w wodę staw koło kościoła w Brudzewie. Obecnie jej koryto, jak i 3 istniejące wcześniej stawy, prawie zarosły.

Wieś leży przy drodze powiatowej i gminnych, które na całej długości wsi posiadają asfalt. Chrząblice maja sieć wodociągową podłączoną do hydroforni we Władysławowie. Na terenie sołectwa Chrząblice działają 2 sklepy spożywcze.

Historia

Na początku XX wieku wielu mieszkańców wyjechało do Francji i USA. Natomiast po II wojnie światowej wielu młodych (zwłaszcza z rodzin wielodzietnych) wyjechało na tereny poniemieckie, tzw. ziemie odzyskane. Wiele osób wyprowadziło się także do Łodzi.

W Chrząblicach do lat '70. działało kółko rolnicze, którego prezesem był pan Tadeusz Filipiak, sekretarzem był pan Józef Szymczak a skarbnikiem pan Ryszard Rosiak. Po zmianach prawnych majątek kółka rolniczego został wniesiony do SKR-u. Do końca lat 60. chrząbliczanie mieli własny teatr, który swoje sztuki prezentował również w innych wsiach. Założycielem, organizatorem i reżyserem był pan Wacław Zając. W Chrząblicach działa Koło Gospodyń Wiejskich, którego prezesem jest pani Janina Modrzejewska (wcześniej funkcję tę pełniła pani Stanisława Wdzięczna). W latach 60. we wsi istniała klubo-kawiarnia Ruch. Przy niej działalność prowadziło koło Związku Młodzieży Wiejskiej, którego przewodniczącymi byli Jan Augustyniak, a później Halina Wawro-Juszczak. Jeszcze w latach 60. XX wieku, w pomieszczeniach dawnej remizy OSP, funkcjonowała zlewnia mleka. W latach '70. aktywnie działało koło Ludowych Zespołów Sportowych, które organizowało wspólnie z okolicznymi wsiami mecze w piłkę nożną i siatkówkę. Inicjatorem i prezesem był nieżyjący już Wojciech Zając.

Sołtysami tej miejscowości byli: Stanisław Wojdyński, Edward Rosiak i Jan Jasak. Obecnie sołtysem Chrząblic jest pan Zygmunt Andrzejewski.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa konińskiego.

Szkoła podstawowa

Od roku 1920 w Chrząblicach działa Szkoła Podstawowa, która do 1951 roku mieściła się w domach prywatnych państwa Rosiaków, Sypniewskich i Waloszków. Pierwszym nauczycielem był Zdrojewski, który zginął podczas II wojny światowej. Od roku 1935 nauczycielem był Jan Kozłowicz.

W 1945 roku założono Społeczny Komitet Budowy Szkoły, który doprowadził do wybudowania pomieszczeń szkoły i częściowego oddania ich do użytku w roku 1951. Powstała wtedy pięcioklasowa szkoła podstawowa. Budynek nowo wybudowanej szkoły w całości do użytku został oddany dopiero w 1956 roku. Wówczas to powstała sześcioklasowa szkoła podstawowa w której pracowali nauczyciele: Jan Kozłowicz (kierownik), Janina Magielska i Adam Borkowski. Od roku 1957 placówka szkolna w Chrząblicach liczyła już siedem oddziałów. Zatrudniono również kolejnego nauczyciela, Jadwigę Majdańską z Brudzewa.

W roku 2000 oddano do użytku nowe skrzydło budynku szkoły podstawowej.

Pierwszym dyrektorem szkoły był pan Jan Kozłowicz, później funkcję pełnił przez wiele lat pan Adam Borkowski. Po nim funkcję tę pełniła Mariola Tyczka, od 1993 do 2005 roku funkcję tą pełniła Jolanta Panczyk Semba, a w 2005 roku dyrektorem szkoły została mgr. Agnieszka Sobczak - między innymi to ona przyczyniła się do powstania placyku, czy też boiska szkolnego. Agnieszka Sobczak wychowywała się ona Chrząblicach.

W pierwszych latach istnienia szkoły działało kółko recytatorskie, którego opiekunem był Adam Borkowski. Funkcjonował również zespół taneczny pod przewodnictwem dr Stanisława Szymańskiego.

W roku 1969 pan Janik, nauczyciel z pochodzący z Galewa, utworzył w szkole w Chrząblicach drużynę harcerską.

Do Szkoły Podstawowej w Chrząblicach uczęszcza około 50 uczniów z Chrząblic, Izabelina i Smoliny. W latach 60. uczyło się tam ponad 100 uczniów.

Ochotnicza Straż Pożarna

Ochotnicza Straż Pożarna w Chrząblicach została założona w 1924 roku i jest jedną z 11 jednostek na terenie gminy Brudzew.

Pierwszym jej gospodarzem był Leon Wojdyński, zaś naczelnikiem Ignacy Łysiak. Na 50-lecie istnienia OSP w Chrząblicach, czyli w roku 1974, oddano do użytku nową remizę strażacką. Obecnie funkcję prezesa pełni Piotr Maciaszek, który zastąpił na tym stanowisku Jana Bukowskiego. Naczelnikiem jest Maciej Lament (przez wiele lat funkcję tę pełnił Stanisław Rosiak).

Kody pocztowe, Chrząblice (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Chrząblice
Średnia ocena: 4.0
liczba ocen: 23

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Chrząblice, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Chrząblice

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 07:11:56

Szybka zmiana regionu Polski