Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Łekno


Informacje o Łekno:

Ilość ulic: 12

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.839439

Współrzedne geograficzne E: 17.305281

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 67

Liczba ludności: 630

Tablice rejestracyjne: PWA

Herb Łekno:

Herb Łekno

Dzielnice, Łekno

  • Dzielnica: Ludwikowo

Łekno (województwo wielkopolskie)

Łekno – wieś pałucka w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie wągrowieckim, w gminie Wągrowiec, przy drodze wojewódzkiej nr 251. Łekno jest położone nad brzegiem Jeziora Łekneńskiego, na północny wschód od Wągrowca (ok. 10 km).

W latach 1973-1976 miejscowość była siedzibą gminy Łekno. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa pilskiego.

Leży na trasie szlaku cysterskiego.

Historia

Od VIII w., aż do XIII w. w Łeknie znajdował się gród książęcy Pałuków. Pierwsza pisana wzmianka o miejscowości pochodzi z bulli Innocentego II z 1136 roku, Łekno jest wymienione w niej jako kasztelania łeknowska. Drugą wzmiankę zawiera dokument fundacyjny dla klasztoru cystersów z 1153 r. Do Łekna cystersów sprowadził Zbylut Pałuka z Panigrodza z klasztoru w Altenbergu pod Kolonią. Najstarsze opactwo cystersów w Polsce.

W 1331 r. wieś została złupiona i zniszczona przez Krzyżaków.

Około roku 1370 r. Łekno zostało miastem lokowanym na prawie niemieckim.

W 1383 r. Łekno zostało spalone w czasie wojny rodowej między Nałęczami i Grzymalitami. W wyniku tych zniszczeń w 1396 r. cystersi przenieśli się do Wągrowca. Mimo zniszczeń i przeniesienia siedziby cystersów, miasto rozwijało się, w 1458 r. na wyprawę malborską zobowiązane było wysłać 10 pieszych.

W wyniku III rozbioru, w 1793 przeszło pod administrację pruską. W latach 1807-1815 znajdowało się na obszarze Księstwa Warszawskiego. Od 1815 r. ponownie pod administracją pruską. Łekno utraciło prawa miejskie w 1888 r.

W 1920 r. w wyniku zwycięskiego powstania wielkopolskiego powraca do Polski.

Zabytki

  • Późnogotycki trójnawowy kościół parafialny pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła z gwiaździstym sklepieniem. Pierwszy kościół zbudowano przed rokiem 1246 i był ufundowany przez cystersów. Obecna budowla powstała w połowie XVI w. z fundacji Nikodema Łekińskiego. Późnorenesansowy nagrobek fundatora znajduje się w prezbiterium po lewej stronie. Do najciekawszych elementów wyposażenia świątyni należy zaliczyć m.in. barokowy ołtarz główny i późnorenesansowe ołtarze boczne. Ściany zewnętrzne są ozdobione dekoracją ceglaną: fryzem, szczytami, wieżyczkami.
  • Na zachodnim brzegu J. Łekneńskiego znajduje się niewielki pagórek. Jest to miejsce dawnego klasztoru cystersów. Przeprowadzone tam badania archeologiczne pozwalają stwierdzić że: oprócz pozostałości przedromańskiego kościoła z ok. 1120 r. (są to relikty budowli sakralnej na planie koła – rotundy wczesnoromańskiej) i klasztoru cystersów z połowy XIII wieku, znajdują się tam także pozostałości po wczesnośredniowiecznym grodzisku, otoczonym wałem obronnym i fosą.

Zobacz też

  • Łekno
  • Fundacja klasztoru cystersów w Łeknie z roku 1153

Kody pocztowe, Łekno (wyświetlono 1/1)


Ocena internautów miejscowości Łekno
Średnia ocena: 4.3
liczba ocen: 9

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Łekno, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Łekno

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 02:56:48

Szybka zmiana regionu Polski