Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Kopanica


Informacje o Kopanica:

Ilość ulic: 20

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.097801

Współrzedne geograficzne E: 15.920800

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 68

Liczba ludności: 890

Tablice rejestracyjne: PWL

Herb Kopanica:

Herb Kopanica

Kopanica (województwo wielkopolskie)

Kopanica – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie wolsztyńskim, w gminie Siedlec.

W latach 1934-1954 istniała zbiorowa gmina Kopanica. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa zielonogórskiego.

Do 1934 roku Kopanica posiadała prawa miejskie. Była najmniejszym miastem II RP, licząc w 1931 roku zaledwie 640 mieszkańców. Prawa miejskie utraciła 13 czerwca 1934 roku. Do 1939 roku mieścił się w Kopanicy posterunek graniczny (okazały ostatni dom we wsi po prawej stronie jadąc z Poznania do Zielonej Góry). Pozostałości budynków celnych, strażniczych po dawnej niemieckiej stronie granicy są zachowane częściowo (m.in. fundamenty po budynku strażniczym bezpośrednio przy drodze krajowej 32). W kościele parafialnym znajduje się tablica pamiątkowa z 1932 roku poświęcona tragicznym wydarzeniom w Kargowej z 1793 roku. Wówczas - w tym położonym 5 km na zachód od Kopanicy miasteczku - miał miejsce jedyny w historii Polski rozbiorowej czynny zbrojny opór skierowany przeciw zaborcom, w tym wypadku wojskom pruskim.

We wsi znajudują się dwa rynki (Stary i Nowy) oraz jeden plac (przy Klubie Genewa) wzdłuż głównej ulicy.

W Kopanicy odbywa się (reaktywowany w 2001 roku) Konkurs Muzyki Ludowej. Pierwsza edycja miała miejsce w 1937 roku. Jest to jeden z największych przeglądów muzyki koźlarskiej i dudziarskiej w skali Polski, mający bogatą oprawę programową m.in.: przejazd zabytkowym pociągiem z parowozem z Poznania przez Wolsztyn do Kopanicy, który dowozi uczestników festiwalu, msza koźlarska w Kościele NMP w Wolsztynie (najstarszy wizerunek koźlarza w Wielkopolsce znajduje się na plafonie nawy głównej).

VI Konkurs Muzyki Ludowej - w 70. rocznicę pierwszego spotkania muzyków odbył się w dniach 15-17 czerwca 2007. Udział wzięli artyści m.in. z Podhala (Kapela Góralska Jana Karpiela Bułecki z Zakopanego, Zespół Regionalny "Połanioki" z Kościeliska), Czech (Kapela Dudziarska "Prdus" z Pragi oraz Anglii ("Horseplay" z Durham). Muzycy zaprezentowali swój kunszt na Szlaku Koźlarskim im. Tomasza i Walentego Brudłów (Kopanica-Wąchabno-Wojnowo-Stare Kramsko), w czasie Dudziarskiego Pleneru i Nocy Świętojańskiej nad jeziorem w Wąchabnie, a także na trasie przejazdu specjalnego pociągu 16 czerwca 2007 relacji Wolsztyn-Kopanica (na stacjach Wolsztyn, Powodowo, Żodyń i Kopanica) oraz "Dudziarskiego Pociągu" na trasie Poznań-Wolsztyn 17 czerwca 2007. Wykonano także pamiątkową fotografią uczestników Konkursu pod kościołem w Kopanicy - na wzór fotografii z 1937 roku.

Muzycy wzięli udział w uroczystej mszy rozpoczynającej obchody 600-lecia parafii w Kopanicy.

10 sierpnia 2008 miała miejsce kulminacja obchodów 600-lecia Parafii pw. Najświętszej Maryii Panny w Kopanicy - mszę dziękczynną odprawił ks. bp Marek Jędraszewski. Znamiennym faktem jest , że specjalnie z tej okazjii dudziarz z Anglii Pan Paul Martin wykonał aranżację "Bogarodzicy" na początku mszy dziękczynnej.

Zobacz też

  • Kopanica
  • Lampartopol

Kody pocztowe, Kopanica (wyświetlono 1/1)


Ocena internautów miejscowości Kopanica
Średnia ocena: 3.9
liczba ocen: 22

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Kopanica, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Kopanica

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 01:44:47

Szybka zmiana regionu Polski