Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Miłosław


Informacje o Miłosław:

Ilość ulic: 43

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.206669

Współrzedne geograficzne E: 17.483061

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 61

Liczba ludności: 3550

Gęstość ludności: 875 os./km²

Powierzchnia: 4.1 km²

Wysokośc npm: 73

Rodzaj gminy: miejsko-wiejska

TERC: 4303930024

Tablice rejestracyjne: PWR

Herb Miłosław:

Herb Miłosław

Oficjalna strona miejscowości

Dzielnice, Miłosław

  • Dzielnica: Maciejewo

Miłosław

Miłosław to miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie wrzesińskim, położone na Równinie Wrzesińskiej, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Miłosław. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. poznańskiego.

Według danych z 31 grudnia 2009 miasto liczyło 3560 mieszkańców.

Historia

Pierwsza wzmianka o Miłosławiu pochodzi z 1314, kiedy to miejscowość była własnością Miłosławskich herbu Doliwa. W 1382 zjazd rycerstwa wielkopolskiego przeciwnego oddaniu korony polskiej Zygmuntowi Luksemburskiemu. Prawa miejskie sprzed 1397, powtórna lokacja 1539. Od 1487 własność Górskich. W okresie reformacji silny ośrodek protestantyzmu - aż do roku 1627, kiedy to Górscy nawracają się na katolicyzm. Później w posiadaniu Grabskich, a od 1777 - Mielżyńskich. W czasie Wiosny Ludów miejsce zwycięskiej bitwy powstańców z wojskami pruskimi (30 kwietnia 1848). W pierwszej dekadzie XX wieku ośrodek strajków szkolnych. W 1893 Miłosław kupuje Józef Kościelski herbu Ogończyk; w rękach Kościelskich Miłosław pozostaje aż do 1939.

Zabytki

  • Pałac w Miłosławiu - w południowej części miasta, początkowo neorenesansowa willa (tzw. kasyno lub altana), zbudowana w pierwszym dziesięcioleciu XIX wieku według projektu K. F. Schinkla, rozbudowana w 1843-1844 (dobudowa dwóch skrzydeł ogrodowych oraz wieży według projektu Seweryna Mielżyńskiego) oraz ponownie w latach 1895-1899 (dobudowa skrzydeł oraz okazałego portyku na fasadzie frontowej). Mielżyńscy, a później Kościelscy realizowali ideę "domu otwartego". W pałacu w Miłosławiu gościli między innymi: Wincenty Pol, Teofil Lenartowicz, Władysław Syrokomla, Józef Ignacy Kraszewski, Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Henryk Wieniawski, Julian Fałat i Leon Wyczółkowski. W 1882 w pałacu otwarto muzeum z galerią obrazów gromadzonych przez Mielżyńskich, później przekazaną, wraz z bogatymi zbiorami bibliofilskimi i numizmatycznymi, Poznańskiemu Towarzystwu Przyjaciół Nauk (obecnie w Muzeum Narodowym w Poznaniu). Pałac spalony w 1945. Powojenna (lata sześćdziesiąte) odbudowa odtworzyła jedynie zewnętrzny, klasycystyczny wygląd pałacu. W latach powojennych mieścił on różne instytucje publiczne, obecnie gimnazjum.
  • Przy pałacu znajduje się neogotycka oficyna z połowy XIX wieku i park krajobrazowy z wieloma okazami pomnikowych drzew (m.in. miłorząb dwuklapowy), kanałami, mostkami i stawami. W parku znajduje się pierwszy pomnik Juliusza Słowackiego na ziemiach polskich. Ufundowany przez Józefa Kościelskiego, wykonany z kremowego marmuru przez Władysława Marcinkowskiego. Przedstawia popiersie poety na kwadratowej kolumnie stojącej pośrodku łukowatej balustrady (w stylu ławeczki), na której znajduje się znicz i urna, symbole: życia i śmierci. Odsłonięcie pomnika miało miejsce w 1899 - w 50. rocznicę śmierci wieszcza.
  • Kościół św. Jakuba - zbudowany około 1620, przebudowany według projektu Seweryna Mielżyńskiego w latach 1843-1845 w stylu gotyku romantycznego. Efektem kolejnej przebudowy (1912-1913, architekt Roger Sławski) było dodanie naw bocznych. Wnętrze ze stropem kasetonowym i późnorenesansowym ołtarzem głównym. Przy kościele neogotycka, zwieńczona krenelażem dzwonnica z ok. 1850. Na cmentarzu kaplica grobowa Mielżyńskich i grób żony Teofila Lenartowicza, Zofii (z epitafijnym dwuwierszem jego autorstwa).

Sport

W miejscowości działa Ludowy Klub Sportowy Orlik-Klafs Miłosław, którego sekcja piłkarska występuje w konińskiej klasie okręgowej. Od roku 2006 działa także Miłosławskie Towarzystwo Cyklistów.

Komunikacja

Przez miasto przebiega droga krajowa nr 15: Wrocław-Trzebnica-Krotoszyn-Miłosław-Gniezno-Toruń-Ostróda-Olsztyn. Znajduje się tu również stacja Miłosław linii kolejowej nr 281: Oleśnica - Chojnice.

Przemysł

W Miłosławu znajduje się Browar Fortuna oraz Przedsiębiorstwo Odzieżowe Mikon Miłosław, a także Zakład Przetwórstwa Mięsnego "Miłosław" .

Kody pocztowe, Miłosław (wyświetlono 1/1)


Ocena internautów miejscowości Miłosław
Średnia ocena: 4.0
liczba ocen: 19

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Miłosław, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Miłosław

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-16 22:50:08

Szybka zmiana regionu Polski