Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Czeszewo


Informacje o Czeszewo:

Ilość ulic: 8

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.150002

Współrzedne geograficzne E: 17.517000

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 61

Liczba ludności: 720

Tablice rejestracyjne: PWR

Dzielnice, Czeszewo

  • Dzielnica: Budy

  • Dzielnica: Czeszewo-Kolonia

Czeszewo (powiat wrzesiński)

Czeszewo – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie wrzesińskim, w gminie Miłosław. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa poznańskiego.

Czeszewo położone jest na terenie Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego, na prawym na prawym brzegu Warty.

Historia

Pierwsza wzmianka o wsi Cessewo znajduje się w dokumencie z 1257 r. Czeszewo jest dawną posiadłością książęcą, która następnie znalazła się w rękach rycerza Janka herbu Zaremba, kolejno wojewody i kasztelana kaliskiego,w końcu wojewody poznańskiego. Zarembowie byli możną rodziną, blisko związaną z księciem Bolesławem Pobożnym, który nadał Jankowi Czeszewo z ludźmi i borami. Później właściciele często się zmieniali. Pod koniec XVIII w. miejscowość była w posiadaniu księcia Antoniego Jabłonowskiego, wojewody poznańskiego i ostatniego kasztelana krakowskiego, który rezydował tu do 1808 r. (przeniósł się później do pobliskiego Mikuszewa). Od 1808 r. Czeszewo było własnością księcia orańskiego, w 1838 r. - króla holenderskiego, a na przełomie XIX i XX w. - książąt Sachsen-Meiningen. Pod wpływem obcych właścicieli osiedlali się tu Niemcy, którzy w 1880 r. stanowili 20% mieszkańców. Miejscowy proboszcz ks. Franciszek Nowak 8 grudnia 1918 r. proklamował powstanie Republiki Czeszewskiej, a po wybuchu powstania (27 grudnia) przeprowadził mobilizację i pociągnął ze "swym wojskiem" do Wrześni.

Podczas II wojny światowej w miejscowości Niemcy przeprowadzali akcje wysiedleńcze ludności polskiej. Dnia 17 stycznia 1940 roku Gestapo oraz niemiecka Policja wysiedliła piętnastu polskich gospodarzy osiedlając w ich gospodarstwach niemieckich kolonistów w ramach niemieckiej akcji kolonizacyjnej Heim ins Reich.

W 1975 roku w Czeszewie odkryto źródła leczniczych wód termalnych.

W 1989 roku powstało Towarzystwo Wykorzystania Wód Termalnych i Walorów Naturalnych Ziemi Czeszewskiej, które postawiło sobie za cel wykorzystanie leczniczych właściwości wody do celów rehabilitacyjnych osób niepełnosprawnych.

1 grudnia 2003 roku z inicjatywy Towarzystwa Wykorzystania Wód Termalnych i Walorów Naturalnych Ziemi Czeszewskiej rozpoczął w Czeszewie działalność Warsztat Terapii Zajęciowej Radość. W terapii bierze udział 30 osób niepełnosprawnych innteltualnie i fizycznie z terenu gminy Miłosław.

1 czerwca 2006 roku Towarzystwo uruchomiło w Czeszewie Ośrodek Hipoterapii i Rehabilitacji Konnej. W zajęciach uczestniczą dzieci i młodzież do 25 roku życia z powiatu wrzesińskiego.

Zabytki

  • drewniany kościół
  • zabytkowa karczma

Kody pocztowe, Czeszewo (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Czeszewo
Średnia ocena: 3.6
liczba ocen: 19

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Czeszewo, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Czeszewo

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 02:28:18

Szybka zmiana regionu Polski