Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Lotyń


Informacje o Lotyń:

Ilość ulic: 7

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 53.603889

Współrzedne geograficzne E: 16.803890

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 67

Liczba ludności: 1100

Tablice rejestracyjne: PZL

Lotyń (województwo wielkopolskie)

Lotyń (niem. Lottin) – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie złotowskim, w gminie Okonek.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa pilskiego.

Położenie

Lotyń to wieś położona w środkowej części Pomorza Zachodniego. Obecnie należy do gminy Okonek znajdującej się w powiecie złotowskim (województwo wielkopolskie). W Lotyniu zamieszkuje 1 100 osób.

Historia

Lotyń, to wieś o układzie widlicowym, która powstała w 1585 r. Została założona przez rodzinę Hertzbergów Arcemskich, wywodzącą się z wolnych chłopów kaszubskich, tzw. panków.

W centrum wsi zachował się szachulcowy kościół zbudowany w 1794 r. (zabytek II klasy) jako zbór ewangelicki, katolicki od 1945 r. Posiada wysmukłą wieżę, kryty jest gontem. Na wieży kościoła znajduje się dzwon z 1617 roku wykonany przez stargardzkiego ludwisarza Joahima KarstedeWnętrze podzielone dwoma rzędami słupów na trzy nawy, między słupami ustawione są empory. Nawy przykrywa drewniany strop kolebkowy z polichromią. Na wyposażenie wnętrza składają się: ołtarz ludowej roboty z XVIII w., krucyfiks, kaplica nagrobkowa Bogusława Hertzberga z XIX w. Przy kościele znajdują się liczne nagrobki między innymi z XIX w. dawnych właścicieli Lotynia. W 1993 roku wykonano złocenie ołtarza.

Herb

W herbie Lotynia znajduje się jeleń na tle szachownicy.

Gospodarka i Kultura

W miejscowości Lotyń działa Przedsiębiorstwo Wytwórczo-Handlowo-Usługowe „Plast-Rol”. Zakład ten zajmuje się przetwórstwem tworzyw sztucznych, uprawą ziemi, działalnością usługową w rolnictwie oraz usługami transportowymi. Oprócz tego działa tu Przetwórnia i Wędzarnia Ryb (Kalmar) i Przedsiębiorstwo Rolno-Handlowe oraz Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe „Nassan”. W 1997 roku wieś została zgazyfikowana.

Ponadto w Lotyniu znajduje się: Poczta, Szkoła Podstawowa, Gimnazjum, Ośrodek Zdrowia, Biblioteka Publiczna, Ochotnicza Straż Pożarna, Parafia Rzymskokatolicka. W miejscowości znajduje się stacja kolejowa Lotyń.

Lista ulic

  • Dworcowa
  • Osiedle
  • Pocztowa
  • Polna
  • Szczecinecka
  • Słoneczna
  • Wiśniowa


Zobacz też: Lotyń

Kody pocztowe, Lotyń (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Lotyń
Średnia ocena: 3.1
liczba ocen: 12

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Lotyń, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Lotyń

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 01:05:30

Szybka zmiana regionu Polski