Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Buczek


Informacje o Buczek:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 54.038330

Współrzedne geograficzne E: 16.106390

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 94

Liczba ludności: 261

Wysokośc npm: 44 m n.p.m.

SIMC: 0302741

Tablice rejestracyjne: ZBI

Buczek (powiat białogardzki)

Buczek (niem. Butzke) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie białogardzkim, w gminie Białogard. W latach 1975-1998 wieś należała do województwa koszalińskiego. W roku 2007 wieś liczyła 261 mieszkańców.

Wieś wchodząca w skład sołectwa:

Geografia

Wieś wielodrożnicowa, położona pomiędzy Pomianowem, a miejscowością Zaspy Małe, ok. 10 km na wschód od Białogardu.

Historia

Miejscowość o metryce średniowiecznej i gniazdo rycerskiego rodu, który wziął od niego swoje imię - Butzke. Majątek nadano rodzinie Butzke jako lenno w 1555 r. przez księcia Barnima IX. W XVII wieku podzielony na dwie części, z których jedna przeszła w ręce rodziny Lorenz. W drugiej połowie XVIII wieku majątek ponownie scalony przez rodzinę von Butzke i przekształcono w alodium. W 1804 r. majątek kupiła rodzina von Kleist, w 1812 r. odkupił go dzierżawca von Kleistów - Mielke, a następnie w 1828 r. Langerbeck, który wybudował dwór i zabudowania folwarczne. Od 1856 r. do końca II wojny światowej majątek był własnością rodziny Lobeck.

Zabytki i ciekawe miejsca

Około 300 m na północ od wsi w lesie, na wzniesieniu znajduje się nieczynny cmentarz ewangelicki z poł. XIX wieku z zabytkowym układem przestrzennym oraz grupą świerków, bluszczem, konwalią majową, barwinkiem oraz krzewiastym okazem cisa.

2,5 km na północny wschód w widłach rzeki Radew i Chotla odkryto grodzisko wyżynne, cyplowe datowane na IX - X wiek, usytuowane na wzniesieniu o stromych zboczach otoczone z trzech stron podmokłymi łąkami z warstwą kulturową i materiałem archeologicznym. Jest to przykład doskonale zachowanego osiedla obronnego Słowian z okresu wczesnego średniowiecza. Jest to obszar o wymiarach 125 m x 125 m i obecnie pokryty krzewami i drzewami liściastymi.

W 1870 r. na dnie wyschniętego tam jeziora (Alte See) odkryto liczne ułamki bursztynu, a w latach 1877 - 1878 w efekcie przeprowadzonych prac wykopaliskowych wydobyto ponad 1 000 paciorków szklanych i bursztynowych, metalowe ozdoby stroju, monety srebrne, pierścienie, przęśliki i naczynia gliniane. Jezioro to było uznawane jako miejsce składania depozytów o znaczeniu religijnym manifestujące świętość wody jako źródła życia.

Gospodarka

Rolnicy ze wsi specjalizują się w hodowli trzody chlewnej.

Na na rzece Chotla uprawiana jest hodowla pstrąga.

Przyroda

W okolicy wsi znajdują się liczne torfowiska niskie.

Kultura i sport

W miejscowości znajduje się świetlica wiejska oraz boisko sportowe.

Ludowy Zespół Sportowy we wsi to "Morena" Buczek, należący do Gminnego Zrzeszenia LZS.

Komunikacja

We wsi jest przystanek komunikacji autobusowej.

Zobacz też

  • Buczek

Kody pocztowe, Buczek (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Buczek
Średnia ocena: 3.3
liczba ocen: 10

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Buczek, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Buczek

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 06:44:34

Szybka zmiana regionu Polski