Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Domacyno


Informacje o Domacyno:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 53.972507

Współrzedne geograficzne E: 15.753758

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 94

Liczba ludności: 163

Wysokośc npm: 44 m n.p.m.

SIMC: 0307112

Tablice rejestracyjne: ZBI

Domacyno

Domacyno (niem. Dumzin) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie białogardzkim, w gminie Karlino. W latach 1975-1998 wieś należała do województwa koszalińskiego. W roku 2007 wieś liczyła 163 mieszkańców. Najbardziej na południe i najwyżej (44 m n.p.m.) położona miejscowość w gminie.

Geografia

Wieś leży ok. 10 km na południowy zachód od Karlina, ok. 3 km na południe od drogi krajowej nr 6.

Zabytki i ciekawe miejsca

Zabytek chroniony prawem:

  • park pałacowy z XVIII wieku i 2. poł. XIX wieku, nr rej. 1078 z dnia 12 czerwca 1980 r. Park o pow. 16 ha, rosną klony, lipy, świerki.

Wielokulturowe cmentarzysko z X – XII wieku, ok. 1 km na zachód od wsi

Statua Matki Boskiej Królowej Narodu

Dnia 29 października 1995 r. odbyło się poświęcenie sprowadzonej z Filipin i ustawionej na wzgórzu morenowym figury Matki Boskiej Królowej Narodu. Na uroczystość poświęcenia figury przybyli goście z Filipin. Figura Matki Boskiej jest darem narodu filipińskiego. Jest ona wyrazem szacunku dla papieża Jana Pawła II z racji jego pobytu w tym kraju w 1995 roku. W uroczystości udział wziął ksiądz kardynał Ricardo Vidal z Filipin, który poświęcił figurę w obecności arcybiskupa archidiecezji szczecińsko – kamieńskiej oraz biskupów diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Figura jest dziełem światowej sławy artysty filipińskiego Eduardo Castrillo i jest to najwyższa tego typu figura w Polsce. Inicjatorem daru jest Stefan Masternak, były mieszkaniec Australii, ożeniony z Filipinką – obecnie mieszkaniec Domacyna.

Historia statuy
  • 15 listopada 1994 r. – pierwsza wizyta Stefana Maseraka z Australii i Manuela Go z Filipin; pomysł ufundowania statuy Matki Boskiej jako daru Społeczeństwa Filipińskiego dla Narodu Polskiego; podróż dookoła Polski w poszukiwaniu miejsca na statuę Matki Bożej; wybór miejsca w Domacynie.
  • 4 marca 1995 r. – druga wizyta w Polsce Stefana Maseraka ze światowej sławy artystą rzeźbiarzem Eduardo Castrillo w celu potwierdzenia wyboru miejsca lokalizacji statuy Matki Bożej; rozpoczęcie prac artysty.
  • wiosna 1995 r. – trzecia wizyta Stefana Maseraka w Polsce; przekazanie listu kardynała Filipin Ricardo Vidal księdzu biskupowi Czesławowi Dominowi – ordynariuszowi Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej; zakup ziemi.
  • 24 maja 1995 r. – statua Matki Boskiej, dar Narodu Filipińskiego przypływa okrętem do portu w Gdyni i zostaje przetransportowana do wsi Karwin.
  • 4 lipca 1995 r. – ustawienie statuy na postumencie na domacyńskim wzgórzu.
  • lato 1995 r. – pierwsze wycieczki, pielgrzymki i spotkania młodzieżowe z inspiracji księdza biskupa Czesława Domina i księdza Antoniego Zielińskiego proboszcza parafii Lipie.
  • lipiec – październik 1995 r. – przygotowania prawno – organizacyjne oraz techniczne do poświęcenia statuy Matki Boskiej Królowej Narodu koordynowane przez księdza Henryka Kleina proboszcza parafii Karwin.
  • 29 października 1995 r. – dzień uroczystego poświęcenia statuy Matki Boskiej Królowej Narodu z udziałem kardynała Ricardo Vidal z Filipin oraz księży biskupów z Diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej oraz Archidiecezji szczecińsko – kamieńskiej.

W przyszłości obok figury ma powstać seminarium dla zakonnic oraz pokoje noclegowe dla pielgrzymów.

Kultura i sport

Bieg Papieski – cykliczna impreza odbywająca się corocznie na trasie od figury do Karlina.

1 czerwca 1991 roku Papież Jan Paweł II odwiedził Koszalin. Dla uczczenia tego wydarzenia, rok później z inicjatywy mieszkańca Koszalina Józefa Niekrasza odbył się pierwszy Bieg Papieski w Koszalinie. Od roku 2000 organizacji biegu podjęły się władze Karlina. Licząca blisko 15 km trasa biegu rozpoczyna się w Domacynie pod figurą Matki Boskiej Królowej Narodu, kończy na stadionie miejskim w Karlinie. Dnia 10 września 2000 r. w tym miejscu odbył się start honorowy dla uczestników VIII Biegu Papieskiego, po raz pierwszy organizowanego w Karlinie. Była to kontynuacja imprezy sportowej, która od 1992 roku corocznie odbywała się w Koszalinie. Celem imprezy było uczczenie rocznicy czerwcowej wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II na ziemi koszalińskiej. W imprezie wzięło udział 115 zawodników z całej Polski, w tym czołówka polskiej lekkoatletyki. Impreza spotkała się z dużym zainteresowaniem, co sprawia, że impreza ta będzie się odbywała co roku przybierając rangę imprezy międzynarodowej.

  • 10 września 2000 r. na starcie stanęło 115 zawodników, bieg ukończyło 109.
  • 9 czerwca 2001 r. wystartowało 90 biegaczy z Polski, Ukrainy, Białorusi i Niemiec, trasy nie pokonał jeden zawodnik.
  • 9 czerwca 2002 r. na starcie stanęło 131 biegaczy z Polski i Białorusi, trasę ukończyło 130 zawodników.

Jest tutaj boisko sportowe oraz świetlica wiejska.

Gospodarka

We wsi znajduje się jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej.

Komunikacja

Jest tutaj również przystanek komunikacji autobusowej.

Kody pocztowe, Domacyno (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Domacyno
Średnia ocena: 4.3
liczba ocen: 16

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Domacyno, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Domacyno

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 08:49:52

Szybka zmiana regionu Polski