Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Mierzyn


Informacje o Mierzyn:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 54.112442

Współrzedne geograficzne E: 15.886339

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 94

Liczba ludności: 272

Wysokośc npm: 30 m n.p.m.

SIMC: 0307276

Tablice rejestracyjne: ZBI

Mierzyn (powiat białogardzki)

Mierzyn (niem. Alt Marrin) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie białogardzkim, w gminie Karlino. W latach 1975-1998 wieś należała do województwa koszalińskiego. W roku 2007 wieś liczyła 272 mieszkańców.

Wsie wchodzące w skład sołectwa:

Geografia

Wieś leży ok. 8 km na północ od Karlina, między miejscowością Wrzosowem a Ubysławicami.

Toponimika nazwy

W dokumentach z lat 1263, 1278, 1343, 1585 występuje nazwa Mirin, Merin; z 1276 – Mirim, Marin; z lat 1780, 1779-1785 – Marien; z 1804 r. – Marrin; mapy z lat 30. i 40. XX wieku – Alt Marrin. Nazwa pochodzi od nazwy osobowej Mier, można ja porównać do Mir, Miro lub do nazwy miejscowości Mirzyn, Mierzyno, Mierzynek.

Historia

Właścicielem dóbr Mierzyn w 1820 r. był Friedrich Scheunemann. Ostatnim właścicielem był baron Raven Freiherr von Barnekow.

Zabytki i atrakcje turystyczne

Zabytek chroniony prawem:

  • kościół pw. Świętej Trójcy z XV wieku, przebudowany w latach 1849 - 1851 w stylu neogotyckim, nr rej. 417 z dnia 15 marca 1965 r. Kościół parafialny, rzymskokatolicki należący do dekanatu Gościno, diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, metropolii szczecińsko-kamieńskiej. Budowla halowa, jednonawowa, murowana z cegły palonej, pokryta dachówką. Kościół nietynkowany, wzmocniony murami oporowymi. Prezbiterium jest niższe od całości kościoła, wieloboczne, przesklepione. Nad nawą znajduje się strop z belek (płaski). Wieża kościelna jest murowana o podstawie kwadratowej, ma charakter obronny. Zakrystia została domurowana znacznie później. Zabytkowe przedmioty ruchome to: fragment barokowej tablicy epitafijnej z XVII wieku; owalna płyta płaskorzeźbiona przedstawiająca dwóch śpiących rycerzy umieszczona w prezbiterium) (przeniesiona z kościoła w Karścinie, gdzie stanowiła zwieńczenie ołtarza głównego); barokowa rzeźba z 2. poł. XVII wieku przedstawiająca "Scenę Ukrzyżowania", składająca się z trzech rzeźb ze śladowymi fragmentami polichromii; barokowa rzeźba "Maria – scena ukrzyżowania"; rzeźba "Święty Jan – scena ukrzyżowania" (przeniesiona z kościoła w Parsowie); obraz na płótnie przedstawiający Chrystusa z XIX wieku, lichtarz z blachy mosiężnej, srebrzonej z 2. poł. XIX wieku w stylu eklektycznym; cztery witraże neogotyckie z 2. poł. XIX wieku; obraz Marcina Lutra (Martin Luther) ofiarowany dla kościoła w 1884 r. przez von Kameke z Warnina; trzy nakrycia (ołtarzowe, na ambonę i chrzcielnicę), ufundowane w 1889 r.

Pałac, który należał do barona von Barnekow, został rozebrany w 1970 roku (do tego momentu mieściła się tam świetlica).

Park naturalistyczny z cechami eklektycznymi ma powierzchnię ok. 4 ha. Został założony na planie nieregularnego czworoboku. W środku parku założono staw o pow. 0,2 ha , który obsadzono kasztanowcami, aleja prowadziła natomiast aż do pałacu. Układ przestrzenny parku i wyposażenie zostały zniszczone, obiekt uległ dewastacji. Pozostała jedynie dość wyraźnie widoczna alejka lipowa.

Kultura i sport

We wsi znajduje się boisko sportowe, a w roku 2006 utworzono ponownie świetlicę wiejską.

Komunikacja

W Mierzynie znajduje się przystanek komunikacji autobusowej.

Zobacz też

  • Mierzyn

Kody pocztowe, Mierzyn (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Mierzyn
Średnia ocena: 3.6
liczba ocen: 10

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Mierzyn, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Mierzyn

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 06:32:57

Szybka zmiana regionu Polski