Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Motarzyn


Informacje o Motarzyn:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 53.875832

Współrzedne geograficzne E: 16.236111

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 94

Liczba ludności: 94

Wysokośc npm: 67 m n.p.m.

SIMC: 0313615

Tablice rejestracyjne: ZBI

Motarzyn

Motarzyn (przed 1945 r.niem. Muttrin) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie białogardzkim, w gminie Tychowo. W latach 1975-1998 wieś należała do woj. koszalińskiego. Według danych na dzień 31 grudnia 2011 roku wieś miała 93 mieszkańców .

W skład sołectwa wchodzi wieś Doble oraz osady Zastawa i Żukówek.

Położenie

Wieś leży w odległości ok. 8 km na południe od Tychowa, niedaleko Parsęty. Zabudowa wsi murowana i o konstrukcji ryglowej, wypełnionej cegłą suszoną. Wieś rozciągnięta jest na odległość kilku kilometrów.

Historia

Jest to miejscowość o metryce średniowiecznej, wzmiankowana w 1348 r. Dawny majątek rycerski pomorskiego rodu von Kleist (Kleszczów), który pozostał w ich rękach do 1799 r. kiedy to Motarzyno nabył wraz z innymi okolicznymi majątkami von Kleistów - Gustaw Ludwik Zygmunt von Pettersdorf. W 1840 roku posiadłość nabył Karol Ludwik Franciszek von Osten ( dziedzic zamku w Płotach). W latach 1924 do 1929 zostały znalezione resztki urn i dwa naczynia gliniane. Te prehistoryczne znaleziska wskazują na osadnictwo w erze żelaza, około 800 do 500 p.n.e.. W roku 1939 liczba mieszkańców wynosi 306. Jako ostatni właściciel Motarzyna przed II wojną światową figuruje Hans von Altenbockum.

Zabytki

Zabytki chronione prawem:

  • kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP szachulcowy z 1663 r., nr rej. 111 z dnia 30 października 1956 r. Kościół filialny, rzymskokatolicki, należący do parafii pw. św. Piotra i Pawła w Krosinie, dekanatu Połczyn-Zdrój, diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, metropolii szczecińsko-kamieńskiej. Budowla wzniesiona na planie prostokąta, z wyodrebnionym prezbiterium, zakończonym trójbocznie. Dach dwuspadowy, kryty dachówką. Wieża murowana, ceglana, od strony zachodniej nadbudowana nad nawą, kryta czterospadowym dachem, zakończona dwucebulowym hełmem, pokrytym blachą. Otwory okienne w ścianie frontowej ostrołukowe, pozostałe prostokątne. .Kościół z nieocenionym wystrojem wnętrza: drewnianą renesansową amboną z poł. XVIII wieku, drewnianą emporą organową z poł. XVII wieku, olejny obraz na płótnie "Chrystus Błogosławiony" z XIX wieku, dwie drewniane rzeźby renesansowe z pocz. XVII wieku, dwa renesansowe świeczniki mosiężne z 1611 r., dzwon gotycki z 1616 roku wykonany przez stargardzkiego ludwisarza Joahima Karstede.

Kościół wyremontowany w ostatnich latach, dzięki staraniom Społecznego Komitetu Odbudowy Zabytkowego Kościoła w Motarzynie przy Radzie Sołeckiej Motarzyn – Doble.

Istnieje również nieczynny cmentarz.

Kody pocztowe, Motarzyn (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Motarzyn
Średnia ocena: 4.2
liczba ocen: 10

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Motarzyn, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Motarzyn

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 10:51:38

Szybka zmiana regionu Polski