Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Podborsko


Informacje o Podborsko:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 53.931389

Współrzedne geograficzne E: 16.138060

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 94

Liczba ludności: 43

Wysokośc npm: 54 m n.p.m.

SIMC: 0313495

Tablice rejestracyjne: ZBI

Podborsko

Podborsko (niem. Kiefheide) – wieś w województwie zachodniopomorskim, w powiecie białogardzkim, w gminie Tychowo. Według danych na dzień 31 grudnia 2011 roku wieś miała 43 mieszkańców. Wieś wchodzi w skład sołectwa Borzysław.

Położenie

Wieś leży w lesie ok. 3,5 km na zachód od Borzysławia, ok. 8 km na zachód od Tychowa, przy drodze wojewódzkiej nr 169, przy linii kolejowej nr 404 Szczecinek - Kołobrzeg.

W latach 1975-1998 wieś należała do województwa koszalińskiego.

Historia

Miejscowość powstała pod koniec XIX wieku, zamieszkiwana przez pracowników leśnych. Do roku 1994 w Podborsku była zlokalizowana jednostka Wojska Polskiego "38 Poligon Lotniczy" obsługująca pobliski poligon lotniczy, na którym ćwiczyli lotnicy z Zegrza Pomorskiego, a następnie ze Świdwina. Obecnie były budynek koszarowy jest wykorzystywany przez Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy.


Zabytki

W pobliżu wsi znajduje się kompleks koszarowy po byłej armii ZSRR. W kompleksie zlokalizowane były od końca lat 60. XX wieku składy radzieckiej broni nuklearnej przeznaczonej do przekazania i użycia w wypadku wojny przez LWP – jedne z trzech tego typu na terenie Polski (Skład specjalny 3001, pozostałe mieściły się w Brzeźnicy koło Jastrowia (nr 3002) oraz w Templewie (nr 3003)). Broń wycofano przed wycofaniem wojsk sowieckich z Polski w 1993 roku. Na terenie byłej radzieckiej jednostki jest zlokalizowany teraz zakład karny.

Cmentarzysko kurhanowe położone na terenie byłego poligonu lotniczego Wojska Polskiego.

Obóz jeniecki zestrzelonych lotników alianckich Stalag Luft IV założony w 1944 przez Niemców, ok. 3 km na północny wschód w głąb lasu, pomiędzy Podborskiem a Modrolasem.

Na placu przed stacją kolejową pomnik poświęcony angloamerykańskim jeńcom wojennym. Na głazie wspartym na kilkunastu ręcznych narzędziach rolniczych znajduje się napis (w językach polskim i angielskim): Od maja 1944 do lutego 1945 z dworca Kiefheide (Podborsko) do obozu "Stalag Luft 4 Gross Tychow" drogą niewoli przeszło 10 000 jeńców wojennych USA i koalicji antyhitlerowskiej.

W południowej części wsi w lesie zlokalizowana jest 55 metrowa wieża niegdyś służąca do obserwacji ćwiczeń lotnictwa wojskowego na pobliskim poligonie. Obecnie należy do Nadleśnictwa, które w okresie od wiosny do jesieni prowadzi obserwację (w promieniu około 50 km) celem wypatrywania pożarów lasów. Wieża nie jest dostępna dla turystów.

Turystyka

Jezioro Dobrowieckie Małe i Wielkie – kąpielisko nie strzeżone. Miejsce do biwakowania, parking, lasy bogate w runo leśne. Przy drodze Podborsko - Przegonia Jezioro Rybackie.

Przez las przebiega oznakowany turystyczny szlak POL Szlak czerwony.svg Szlak Solny.

Szlak kajakowy rzeki Liśnicy.

Przyroda

Miejsce żerowania żurawi.

Gospodarka

W Podborsku mieści się zakład przetwórstwa drzewnego.

Komunikacja

W miejscowości znajduje się stacja kolejowa z początku XX wieku.

Nie ma przystanku komunikacji autobusowej.

Kody pocztowe, Podborsko (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Podborsko
Średnia ocena: 3.6
liczba ocen: 17

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Podborsko, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Podborsko

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 12:21:17

Szybka zmiana regionu Polski