Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Borzysławiec


Informacje o Borzysławiec:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 53.519440

Współrzedne geograficzne E: 14.718330

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 91

Liczba ludności: 129

Wysokośc npm: 0 m n.p.m.

SIMC: 0775184

Tablice rejestracyjne: ZGL

Borzysławiec

Borzysławiec (niem. Luisenthal) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Goleniów. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie szczecińskim. W roku 2009 wieś liczyła 129 mieszkańców.

Osada wchodząca w skład sołectwa:

Część wsi wchodząca w skład sołectwa:

  • Zaborze

Geografia

Wieś leży ok. 11 km na południowy zachód od Goleniowa, w Dolinie Dolnej Odry, wśród łąk, na skraju Puszczy Goleniowskiej, ok. 2,5 km na północny wschód od jeziora Dąbie. Wieś typowo rolnicza.

Historia

Wieś założona została na planie ulicówki, przez właścicieli wsi Lubczyna, w końcu XVIII wieku. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1838 roku. W latach 70. XIX wieku Borzysławiec zamieszkiwało ok. 350 osób. We wsi mieścił się ryglowy kościółek katolicki wybudowany na początku wieku oraz dwie szkoły: katolicka i protestancka. Była to jedyna wieś w powiecie nowogardzkim (Kreis Naugard) zamieszkana w większości przez katolików. Ponadto znajdował się tutaj jedyny w okolicy kościół katolicki. Wieś położona jest po obu stronach drogi, podzielonej przez nieco zdekompletowaną aleję starych drzew. Obecna zabudowa Borzysławca pochodzi w większości z przełomu XIX i XX wieku.

Zabytki i atrakcje turystyczne

Zabytek chroniony prawem:

  • kościół pw. św. Piotra i Pawła z XIX / XX wieku, nr rej. 124 z dnia 8 maja 2003 r. Kościół parafialny, rzymskokatolicki należący do dekanatu Goleniów, archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, metropolii szczecińsko-kamieńskiej. Świątynia, od początku katolicka, została poświęcona w 1902 roku. Kościół został zbudowany w stylu neogotyckim, z czerwonej cegły. Jest to kościół salowy z wyraźnym, trójbocznym prezbiterium. Na neogotycki charakter świątyni wskazują strzelista wieża i ostrołukowe okna, a także stojąca we wnętrzu chrzcielnica. Wyposażenie kościoła jest w większości przedwojenne, np. krzyż z ukrzyżowanym Jezusem i freski na ścianach pochodzą z początku XX wieku. Warto zwrócić uwagę także na wykonany ze słomy obraz Matki Bożej Ostrobramskiej. Na wieży znajdują się dzwony, odlane w latach 1875 - 1876.

Obok kościoła warto zobaczyć cmentarz, a na nim nagrobki księdza Alberta Hirscha, proboszcza parafii w Borzysławcu, zamęczonego przez nazistów w 1944 oraz francuskiego pilota Andre Debackera, zestrzelonego w 1943.

Naprzeciw kościoła znajduje się budynek dawnej szkoły katolickiej. Obecnie znajduje się tam plebania. Budynek ten pochodzi z końca XIX wieku i przypomina nieco swoim wyglądem dwór.

Kody pocztowe, Borzysławiec (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Borzysławiec
Średnia ocena: 3.9
liczba ocen: 4

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Borzysławiec, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Borzysławiec

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 09:51:10

Szybka zmiana regionu Polski