Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Czarna Łąka


Informacje o Czarna Łąka:

Ilość ulic: 23

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 53.458328

Współrzedne geograficzne E: 14.721390

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 91

Liczba ludności: 265

Wysokośc npm: - 1 m n.p.m.

SIMC: 0775238

Tablice rejestracyjne: ZGL

Czarna Łąka

Czarna Łąka (niem. Wilhelmsfelde) - wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Goleniów. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa szczecińskiego. W roku 2009 miejscowość liczyła 230 mieszkańców.

Geografia

Wieś leży w Dolinie Dolnej Odry, ok. 600 m na wschód od jeziora Dąbie, ok. 16 km na południowy zachód od Goleniowa, przy drodze łączącej Lubczynę ze Szczecinem.

Historia

Czarna Łąka powstała z połączenia wsi Wilhelmsfelde z wsią Bergland (Bystra). Tę drugą wzmiankowano już w XIV wieku, kiedy istniał tutaj folwark książęcy podarowany miastu Szczecin. W roku 1750 niejaki von Sydow, otrzymawszy te tereny od Fryderyka II, założył tutaj wieś, osiedlając Holendrów, powstaje wieś ulicówka. Mieszkańcy trudnili się głównie połowem ryb w jeziorze Dąbie. Obok folwarku znajdował się tutaj młyn, leśniczówka, kościół, szkoła, cmentarz i przystań rybacka. Podczas II wojny światowej Bystra została prawie całkowicie zniszczona. Zniknął kościół, młyn i inne ważne budynki, resztki zagród zostały włączone do Czarnej Łąki. W 1915 roku zamieszkiwało tutaj ok. 290 osób, znajdował się wiatrak, zakłady rzemieślnicze i przystań rybacka.

Po II wojnie światowej Czarna Łąka nosiła przejściowo nazwę Stefanowo. Obecną nazwę wprowadzono urzędowo 9 grudnia 1947 roku.

Zabudowa wsi pochodzi w większości z lat 30. XX wieku (domy ceglane) oraz z okresu polskiego. Wieś, niegdyś rybacka, stopniowo zmieniła swój charakter na rolniczo-wypoczynkowy. Jedyną atrakcją położonej wśród łąk i pastwisk miejscowości jest jezioro Dabie. W Czarnej Łące znajduje się czysta plaża, ośrodek wypoczynkowy i wiele prywatnych domków letniskowych nad brzegiem jeziora. Wieś chętnie odwiedzają mieszkańcy Szczecina oraz Goleniowa. Czarna Łąka ma jednak w perspektywie szybki rozwój bazy noclegowo - gastronomicznej, aby stać się konkurencją dla nieopodal leżącej wsi letniskowej Lubczyny. Wieś znajduje się także na obszarze podmiejskim Szczecina, który może być w przyszłości dużo gęściej zaludniony.

Kody pocztowe, Czarna Łąka (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Czarna Łąka
Średnia ocena: 3.0
liczba ocen: 25

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Czarna Łąka, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Czarna Łąka

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 06:42:14

Szybka zmiana regionu Polski