Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Redostowo


Informacje o Redostowo:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 53.632999

Współrzedne geograficzne E: 14.983000

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 91

Liczba ludności: 150

Tablice rejestracyjne: ZGL

Redostowo

Redostowo (do 1945 Retztow) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Osina, na Równinie Nowogardzkiej, nad rzeką Stepnicą, otoczona lasami wschodnich krańców Puszczy Goleniowskiej, przy drodze krajowej nr 6.

W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie szczecińskim.

Po raz pierwszy wieś jest wspominana na piśmie w roku 1274. Powstało wtedy tutaj lenno należące do biskupa kamieńskiego Ottona von Gleichen, które przekazał grafowi Ottonowi von Eberstein. Do 1663, czyli do roku wygaśnięcia, ród ten władał Redostowem. Później, do roku 1697 wieś była własnością książęcej rodziny pruskiej von Puttbus. Od końca XVII wieku domena państwa pruskiego. Znajdowały się tutaj dwie zagrody chłopskie oraz stary folwark, zniszczony i odbudowany (1776). W 1772 wieś liczyła ok. 70 mieszkańców, zaś w 1872 ok. 270. Znajdowało się wtedy tutaj ok. 10 zagród i 4 gospodarstwa chłopskie.

Obecnie zachowała się we wsi dawna, zabytkowa zabudowa mieszkalna z przełomu XIX i XX wieku. Są to domy zarówno murowane, jak i te ciekawsze architektonicznie, zbudowane w technice ryglowej (mur pruski). Część domów mieszkalnych i budynków gospodarczych ma wartość zabytkową, większość jednak to budynki pochodzące już z czasów polskich. Głównym zabytkiem wsi jest kościół filialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jest to ryglowa świątynia salowa pochodząca z przełomu XVII i XVIII wieku. Na przełomie XVIII i XIX wieku dobudowano do niej drewnianą dzwonnicę na kamiennych fundamentach. Kościół posiada cenne wyposażenie, są to m.in. empora organowa z 1600 roku, gotycki dzwon z 1623 roku wykonany przez stargardzkiego ludwisarza Joahima Karstede oraz chrzcielnica z granitu z przełomu XIV i XV wieku. We wsi warto zobaczyć również wjazdową aleję lip – pomnik przyrody, oraz okazałą pomnikową sosnę pospolitą. W Redostowie znajduje się przystanek PKS. Wieś rolniczo-mieszkalna. Drogi asfaltowe łączą ją z Węgorzami oraz drogą krajową nr 6.

Okoliczne miejscowości: Bodzęcin, Węgorza, Kikorze, Osina, Krzywice

Kody pocztowe, Redostowo (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Redostowo
Średnia ocena: 4.7
liczba ocen: 17

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Redostowo, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Redostowo

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 09:15:39

Szybka zmiana regionu Polski