Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Rurzyca


Informacje o Rurzyca:

Ilość ulic: 45

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 53.484440

Współrzedne geograficzne E: 14.777500

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 91

Liczba ludności: 500

SIMC: 0775528

Tablice rejestracyjne: ZGL

Dzielnice, Rurzyca

  • Dzielnica: Dobroszyn

  • Dzielnica: Warcisławiec

Rurzyca (województwo zachodniopomorskie)

Rurzyca (do 1945 Rörchen) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Goleniów, na zachód od drogi ekspresowej S3, przy drodze GoleniówKliniska, na skraju Puszczy Goleniowskiej.

W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie szczecińskim.

Wieś utworzona w 1975 r. z domów wsi Rurzyca, Dobroszyn (dawniej Klein – Sophienthal) i Warcisławiec (dawniej Gross – Sophienthal). Historia trzech pierwszych wsi jest podobna. Jedynie historia Rurzycy sięga czasów odleglejszych, gdyż osadnictwo na tych ziemiach rozwinęło się już w XIII wieku i było związane z klasztorem w Kołbaczu. Wszystkie miejscowości zostały założone w połowie XVIII wieku na planie ulicówek, a ich założycielem było państwo pruskie. Wieś Sophienthal zostaje zasiedlona przez osadników holenderskich, zaś na terenie Rörchen powstaje folwark. Folwark należał przez pewien czas do rodziny von Dommow, von Hiligendorf i Itzige (rodzina żydowska), a w 1822 r. przejęła go rodzina von Borgstede, która władała nim do rozpoczęcia II wojny światowej. W dawnej Rurzycy znajdował się kościół ewangelicki z cmentarzem, wiatrak, dwór i szkoła, zaś w Dobroszynie kościół i cmentarz. Obecnie żadna z tych budowli się nie zachowała, chociaż ze starej zabudowy pozostało kilkanaście ciekawych domów mieszkalnych. Na szczególną uwagę zasługują domy ryglowe i niektóre już murowane, stylizowane na dworki.

Obecnie 654 mieszk. (2009), znajduje się tutaj kościół wybudowany w roku 1906, z czerwonej cegły, w stylu neogotyckim. Szczególnie ciekawe są dębowe drzwi wejściowe i ich dekoracyjne elementy metalowe. Kościół ma budowę salową z wyraźnie wydzielonym prezbiterium (ciekawe jest to, że znajduje się ono od strony zachodniej). Wyposażenie kościoła pochodzi głównie z okresu polskiego. Na uwagę zwracają okna witrażowe. Niektóre otwory okienne zostały zamurowane. Na niewysokiej, dwuspadzistej wieży znajdują się dwa dzwony żeliwne z 1870 r. Inne zabytki: domy ryglowe i murowane. We wsi znajduje się leśniczówka Lubczyna, zakłady przemysłu wędliniarskiego "Farmer", zakład produkcji flag, stacja paliw. W osadzie Rurka znajduje się przystanek kolejowy na trasie Szczecin – Świnoujście. Wieś Rurzyca rozbudowuje się w kierunku północnym (Warcisławiec) oraz południowym (Kliniska Wielkie).

Zobacz też

Kody pocztowe, Rurzyca (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Rurzyca
Średnia ocena: 4.7
liczba ocen: 7

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Rurzyca, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Rurzyca

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 03:49:15

Szybka zmiana regionu Polski