Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Stepnica


Informacje o Stepnica:

Ilość ulic: 33

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 53.653610

Współrzedne geograficzne E: 14.632500

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 91

Liczba ludności: 2082

SIMC: 0783864

Tablice rejestracyjne: ZGL

Herb Stepnica:

Herb Stepnica

Dzielnice, Stepnica

  • Dzielnica: Bogusławie

  • Dzielnica: Czerwonak

Stepnica

Stepnica (do 1945 niem. Groß Stepenitz, daw. Stobnica, hist. Stepenitze) – wieś w północno-zachodniej Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, siedziba gminy Stepnica. Położona nad Roztoką Odrzańską, nad rzeką Gowienicą. We wsi znajduje się port morski.

Według danych z 31 grudnia 2009 r. Stepnica miała 2082 mieszkańców.

Do Stepnicy prowadzi droga wojewódzka nr 112 z Goleniowa oraz kolej wąskotorowa z Golczewa i Gryfic (nieczynna od 1996).

Położenie

Wieś jest położona nad Zatoką Stepnicką, częścią Roztoki Odrzańskiej, która jest południową zatoką Zalewu Szczecińskiego. Miejscowość leży na południe od ujściowego odcinka rzeki Gowienicy – pomiędzy rzeką kanałem Krępą a Łąckim Rowem.

Stepnica znajduje się w północnej części Doliny Dolnej Odry przy granicy z Równiną Goleniowską.

Miejscowość stanowi układ 32 ulic, osiedle 40-lecia PRL, a także dwie dodatkowe części miejscowości zwane Bogusławie (będące osobnym sołectwem) i Czerwonak (obejmuje obszar zabudowań w ciągu ulicy Krzywoustego).

W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie szczecińskim.

Historia

Po raz pierwszy nazwa Stepniza zostaje wymieniona w dokumentach w 1278 r. Wtedy książę pomorski Barnim I przekazał ją Gottfriedowi von Breslau. Następnie wieś należała do słynnego na Pomorzu Zachodnim rodu von Flemming. Od początku znajdował się tutaj port rybacki, mieszkańcy zajmowali się również hodowlą zwierząt oraz korzystali z zasobów leśnych (przetwórstwo drzewne). Osada była mocno związna z Zalewem Szczecińskim, który warunkował transport wodny i rybołówstwo.

W XIV w. właściciele miejscowości przekazali ją zakonowi cysterek w Szczecinie, część Stepnicy należała także do kapituły kościoła Mariackiego w Szczecinie. Znajdował się tutaj również klasztor klarysek, który po reformacji zsekularyzowano i przebudowano na zamek myśliwski, służący książętom pomorskim. Sama Stepnica przypadła w udziale książętom, a następnie przekształcono ją w domenę państwową. W XVII w. znajdowały się tutaj dwie karczmy i kuźnia, wieś, założona na planie owalnicy lub ulicówki została rozbudowana do wielodrożnicy. Dokładny układ przestrzenny został ukształtowany po największym pożarze w 1739 r. Zbudowano wtedy nowy ryglowy kościół, rozwinęło się także budownictwo statków. W 1850 folwark w Stepnicy została zakupiony przez Castnera. W 1870 zamieszkiwało tutaj ok. 1,6 tys. osób.

W okresie międzywojennym wieś rozwinęła się jako ośrodek turystyczny. Przybywali tutaj tłumnie mieszkańcy Szczecina i Goleniowa. Znajdowała się tutaj plaża, przystań jachtowa, bogata baza noclegowa, do molo przypływały statki białej floty. Działała również kolej wąskotorowa do Gryfic.

W trakcie II wojny światowej wieś nie ucierpiała. Ostatecznie miejscowość została zajęta w 1945 r. przez Armie Czerwoną i została przekazana administracji polskiej.

Po II wojnie światowej Stepnicę przyłączono do Polski. W latach 1945-1946 miejscowość nosiła przejściowo nazwę Stobnica, obecną nazwę wprowadzono rozporządzeniem ministrów Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 12 listopada 1946 roku. Wtedy także włączono do niej wieś Czerwonak. Nieużytkowaną linię kolejki wąskotorowej pod koniec lat 90. XX wieku zamknięto a później z czasem rozebrano. We wtorek 3 czerwca 2008r. w porcie w Rotterdamie odbyło się uroczyste nadanie imienia statkowi „Stepnica” duńskiej firmy Maersk jednej z największych firm transportowych na świecie.

Przynależność polityczno-administracyjna

Przynależność polityczno-administracyjna Stepnicy
Okres Jednostki podziału terytorialnego
1815 - 1866 Związek Niemiecki, Królestwo Prus, prowincja Pomorze
1866 - 1871 Związek Północnoniemiecki, Królestwo Prus, prowincja Pomorze
1871 - 1918 Cesarstwo Niemieckie, Królestwo Prus, prowincja Pomorze
1919 - 1933 Republika Weimarska, kraj związkowy Prusy, prowincja Pomorze
III Rzesza 1933 - 1945 III Rzesza, prowincja Pomorze
Polska 1945 - 1950 Rzeczpospolita Polska (Polska Ludowa), województwo szczecińskie
Polska 1950 - 1957 Rzeczpospolita Polska (Polska Ludowa), województwo szczecińskie
Polska 1957 - 1975 Polska Rzeczpospolita Ludowa, województwo szczecińskie
Polska 1975 - 1989 Polska Rzeczpospolita Ludowa, województwo szczecińskie
Polska 1989 - 1998 Rzeczpospolita Polska, województwo szczecińskie, gmina Stepnica
Polska 1999 - teraz Rzeczpospolita Polska, województwo zachodniopomorskie, powiat goleniowski, gmina Stepnica

Zabytki

Oficjalny status zabytku na terenie Stepnicy posiada jedynie kościół parafialny pw. św. Jacka (1741), ryglowy i otynkowany, wpisany do rejestru zabytków, styl klasycystyczny.

W ewidencji konserwatorskiej znajdują się także inne obiekty o wartości kulturowej i historycznej. Są to m.in.:

  • domy mieszkalne murowane i ryglowe z przełomu XIX i XX w.
  • budynek dawnej tawerny "Standhalle Sak" (restauracja "Panorama"), lata 40. XIX w., konstrukcja drewniana, oryginalna dekoracja, obiekt unikatowy
  • młyn z lat 1910-1919
  • plebania murowana z lat 20. XX w.
  • cmentarz katolicki, założony na dawnym cmentarzu ewangelickim

Gospodarka

W miejscowości zlokalizowany jest port morski Stepnica o znaczeniu lokalnym, pełniący funkcje rybacką, żeglarską, a także handlowo-przeładunkową. We wsi znajdują się także zakłady drzewne szwedzkiej kompanii Sweedwood. Wieś nastawiona jest na usługi turystyczne (smażalnie ryb, restauracje, bary).

Turystyka

Wieś, położona przy alternatywnej trasie nad morze prowadzącej bezpośrednio do Wolina, stanowi niewielki, ośrodek turystyki wypoczynkowej. Stepnica ma plażę oraz przystań jachtową. Plaża posiada zaplecze gastronomiczne, obok niej znajduje się również plac, na którym odbywają się cykliczne imprezy plenerowe, np. wybory "Miss Lata Nad Zalewem" czy "Jarmark Rybacki". Po zalewie można popływać łódką lub surfować. W samej wsi znajdują się miejsca noclegowe dla turystów

W Stepnicy przy ul. Krzywoustego 39 znajduje się dąb szypułkowy, będący pomnikiem przyrody.

W centrum wsi znajduje się początek znakowanego POL Szlak zielony.svg zielonego turystycznego Szlaku Stepnickiego do Wolina (długość 31,0 km).

Przez wieś biegnie zielony Szlak rowerowy zielony.svg Międzynarodowy szlak rowerowy wokół Zalewu Szczecińskiego R-66.

Planowana jest organizacja szlaku wodnego Berlin - Szczecin - Bałtyk.

Na południu rezerwat przyrody "Olszanka", leśno-torfowiskowy, o powierzchni 1354,40 ha.

Zobacz też

  • parafia św. Jacka w Stepnicy

Kody pocztowe, Stepnica (wyświetlono 1/1)


Ocena internautów miejscowości Stepnica
Średnia ocena: 4.2
liczba ocen: 20

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Stepnica, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Stepnica

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-16 23:41:55

Szybka zmiana regionu Polski