Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Załom


Informacje o Załom:

Ilość ulic: 28

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 53.437222

Współrzedne geograficzne E: 14.730280

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 91

Liczba ludności: 418

SIMC: 0775652

Tablice rejestracyjne: ZGL

Załom (powiat goleniowski)

Załom (do 1945 Arnimswalde) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Goleniów, położona w Dolinie Dolnej Odry, na skraju Puszczy Goleniowskiej, ok. 2 km od jeziora Dąbie, przy drodze Lubczyna – Szczecin, administarcyjnie bezpośrednio graniczy z miastem Szczecinem.

Historia

Pierwsza wzmianka o Załomiu pochodzi z wieku XVIII. Na osuszonych bagnach założono wieś w roku 1747. Jej nazwa pochodzi od nazwiska generała Arnima, urzędnika króla Prus. Wieś powstała jako osada o charakterze nieregularnym, początkowo rolnicza, po wybudowaniu osady rybackiej nad jeziorem: rolniczo-rybacka. W 1874 mieszkało tutaj ok. 500 osób. Znajdowały się tam: folwark, kościół, cmentarz oraz osiedle rybackie. W latach 30. XX wieku folwark był własnością Paula Schrödera. Powstał wtedy też zakład produkujący silniki lotnicze do Junkersów, zniszczony w czasie II wojny światowej. Po wojnie została na tym miejscu fabryka kabli, obecnie własności spółki Tele-Fonika S.A. Bogusława Cupiała. Przy fabryce powstało osiedle Kasztanowe. Teren fabryki i osiedla został włączony do granic miasta Szczecina. W rolniczej części wsi powstało natomiast PGR ( nie istnieje od początku lat 90. XX w.), które zajęło dawny folwark, oraz osiedle rolnicze.

Dawniej znajdował się we wsi ryglowy kościół oraz XIX-wieczny cmentarz. Zostały one usunięte, a na miejscu tym zbudowano kościół pw. Przemienienia Pańskiego oraz plebanię. Również osiedle rybackie zostało rozebrane. Ok. 2 km od wsi znajduje się obelisk poświęcony żołnierzom, którzy zginęli na frontach I wojny światowej. Jego funkcję zmieniono po wojnie na pomnik zasłużonych meliorantów. Do ciekawych miejsce należą również dwa dęby szypułkowe – pomniki przyrody przy ul. Łąkowej. Obecna zabudowa wsi pochodzi głównie z dwudziestolecia międzywojennego i okresu po 1989. Obecnie tworzy się tutaj ogromne osiedle mieszkaniowe, będące zapleczem dla Szczecina. Wieś rolniczo-mieszkalna. Znajdują się tutaj sklepy spożywcze i przemysłowe,szkoła podstawowa, przedszkole, gabinety lekarskie, przystanki PKS oraz przystanki komunikacji miejskiej linii 77 oraz pospiesznej C.

Nieopodal wsi znajduję się uroczysko Trzebuskie Łęgi, gdzie znajduje się dawne osiedle rybackie. Obecnie są tam 3 domy mieszkalne i budynki gospodarcze, a Trzebuskie Łęgi (miejscowość) są używane jako nazwa tego osiedla.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa szczecińskiego.

Zobacz też

  • Okoliczne miejscowości: Pucice, Szczecin
  • inne znaczenia słowa Załom

Kody pocztowe, Załom (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Załom
Średnia ocena: 3.5
liczba ocen: 22

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Załom, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Załom

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 04:35:54

Szybka zmiana regionu Polski