Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Chełm Górny


Informacje o Chełm Górny:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.880562

Współrzedne geograficzne E: 14.588694

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 91

Liczba ludności: 158

Tablice rejestracyjne: ZGR

Chełm Górny

Chełm Górny – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Trzcińsko-Zdrój.

Miejscowość leży 4 km na południowy wschód od Narostu, 2 km od Chełma Dolnego, w lesie i wśród okolicznych jeziorek. Za wsią znajduje się folwark Johannishof z leśniczówką.

Historia

W roku 1939 w miejscowości było 142 mieszkańców. Historia Chełma Górnego (Hohen Wartenberg) jest ściśle związana z miejscowością Chełm Dolny. Wieś należała ongiś do dwóch dworów rycerskich istniejących spoza wsi Chełm Dolny. Prawny stan posiadania ulegał przez stulecia zawiłością i był niejasny. Posiadacz tzw. dzierżawca zmieniał się dość często i szybko. W roku 1696 jest dziedziną urzędową należącą do miasta Dębna. Elektorski dwór myśliwski stał w tym miejscu, gdzie są dziś właściwie główne dobra Chełma Górnego. W połowie XIX wieku jest posiadłością Chełma Dolnego, wtedy obejmowała całkowicie dolną osadę. Podczas sądowego przetargu nabył te dobra właściciel ziemski von Wedel. Wkrótce znowu zmienił się właściciel. W 1881 roku posiadaczem dóbr został Herman von Tresckow. Wielokrotnie oba majątki i zagrody chłopskie miały zmienne granice między obiema miejscowościami położonymi blisko siebie. Żeby odróżnić główne dobra Chełm Dolny od tych położonych wyżej około 20 m, nazwano je Chełm Górny. W 1902 roku dobra kupił Bruno Goltdammer i wzorowo gospodarzył. W pobliżu dóbr powstały robotnicze mieszkania i fabryka mączki ziemniaczanej. Ostatnim właścicielem dóbr został rolnik Krahmer. Majątek otrzymał prawo patronatu przy kościele w Chełmie Dolnym. Właściciel ziemski w 1908 roku odnowił kościół i wybudował dzwonnicę. W roku 1945 gdy wkroczyły oddziały Armii Czerwonej natychmiast rozstrzelały leśniczego. Wielu mieszkańców zostało deportowanych, niektórzy uciekli przed załogą okupanta.
W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa szczecińskiego.

Kody pocztowe, Chełm Górny (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Chełm Górny
Średnia ocena: 4.5
liczba ocen: 30

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Chełm Górny, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Chełm Górny

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 09:01:57

Szybka zmiana regionu Polski