Menu
Home» » » »

Gmina Kołobrzeg - Informacje

Rodzaj gminy: wiejska

Populacja: 9825

Gęstość populacji: 68,2 osób/km²

Powierzchnia: 144,03 km²

TERYT: 4324408042

Numer kierunkowy: 94

Tablice rejestracyjne: ZKL

Urząd gminy Kołobrzeg

Adres: ul. Trzebiatowska 48a 78-100

Oficjalna strona gminy Kołobrzeg

Gmina Kołobrzeg

Gmina Kołobrzeg – gmina wiejska w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kołobrzeskim, położona na Pobrzeżu Szczecińskim i Pobrzeżu Koszalińskim. Siedzibą gminy jest miasto Kołobrzeg, które nie wchodzi w skład gminy (jest osobną gminą miejską).

Według danych z 31 grudnia 2009 roku gmina miała 9825 mieszkańców.

Miejsce gminy Kołobrzeg w województwie (na 114 gmin):
powierzchnia 74., ludność 43.

Powierzchnia

Według danych z 1 stycznia 2009 powierzchnia gminy wynosi 144,03 km². Gmina stanowi 19,9% powierzchni powiatu.

Sąsiednie gminy:

Demografia

Gminę zamieszkuje 11,6% ludności powiatu.

Przyroda i turystyka

Gmina leży na Wybrzeżu Trzebiatowskim oraz na równinach: Gryfickiej i Białogardzkiej nad Morzem Bałtyckim. Obszar gminy urozmaicony jest niewielkimi wzniesieniami, porośnięty lasami, wśród których przepływa rzeka Parsęta dostępna dla kajaków. Przez zachodnią część przepływają rzeczki Błotnica i Dębosznica wpadające do największego w tym rejonie jeziora Resko Przymorskie. Tereny leśne zajmują 11% powierzchni gminy, a użytki rolne 69%.

Przez teren gminy wiedzie rowerowy szlak turystyczny o nazwie "Szlak Orlich Gniazd" oznaczony niebieskim rowerem na białym tle. Zaczyna się w Grzybowie, gdzie na tablicy informacyjnej podano informacje o długości trasy oraz jej charakterystykę. Szlak rowerowy biegnie dalej przez Dźwirzyno, Karcino, Sarbię, Nowogardek i kończy się we wsi Głowaczewo. Na całej długości ustawione są tablice poglądowe, miejsca do odpoczynku oraz zadaszenia przeciwdeszczowe.

Komunikacja

Przez gminę prowadzą drogi wojewódzkie: nr 102 łączące siedzibę gminy, Kołobrzeg przez Zieleniewo (7 km) do Trzebiatowa (31 km) i nr 162 z Zieleniewa przez Gościno (11 km) do skrzyżowania z drogą krajową nr 6 (21 km) oraz nr 163 z Kołobrzegu przez Dygowo (11 km) do Karlina (29 km).

Kołobrzeg uzyskał połączenie kolejowe w 1859 r. po wybudowaniu odcinka linii do Białogardu, w 1878 r. wydłużoną do Szczecinka, a rok później do Poznania. W 1882 r. otwarto kolejną linię z Gryfic (wcześniej zbudowano część do Goleniowa), a w 1899 r. wydłużono ją do Koszalina. Pod koniec lat 80. XX wieku linie z Kołobrzegu do Poznania i Koszalina zostały zelektryfikowane. W 1895 r. do miasta doprowadzono także kolej wąskotorową o szerokości 1000 mm z Gościna. W latach 60. linia została zamknięta, a wkrótce później rozebrana. Obecnie w gminie czynnych jest 5 stacji: w kierunku Gryfic: Korzystno, Stary Borek, Głowaczewo i Karcino oraz w kierunku Białogardu: Stramnica.

W gminie czynne są 3 urzędy pocztowe: Dźwirzyno (nr 78-131), Grzybowo k. Kołobrzegu (nr 78-132) i Drzonowo k. Kołobrzegu (nr 78-133). Gminę obsługują także urzędy pocztowe w Kołobrzegu.

Zabytki

  • gotycki kościół pw. św. Jana Chrzciciela (przed 1222 r.) w Budzistowie,
  • neogotycki kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (I połowa XIX w.) w Drzonowie,
  • wieża transformatorowa - Głowaczewo (1919 r., 1925 r.), Drzonowo (1930 r.),
  • pozostałości wieży ciśnień (początek XX w.) - Głowaczewo
  • Karcino:
    • neogotycki kościół pw. Krzyża Świętego (1869 r.),
    • zlewnia mleka (XIX/XX w.),
    • młyn wodny (1983 r.)
  • Korzystno:
    • neogotycki kościół parafialny pw. Chrystusa Króla (1865-66 r.),
    • zabytkowy cmentarz wojenny ewangelicki,
    • park z II poł. XIX w., zabytkowy budynek inwentarski i gołębnik
  • Sarbia:
    • dawny młyn wodny z 1895 r.
    • późnogotycki kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela (XVI w.)
    • neogotycka Kaplica Betlejemska pw. NMP (1900 r.),

Podział administracyjny

Gmina Kołobrzeg utworzyła 21 jednostek pomocniczych gminy, będących sołectwami.

Sołectwa  Błotnica, Bogucino, Bogusławiec, Budzistowo, Drzonowo, Dźwirzyno, Grzybowo, Karcino, Kądzielno, Korzystno, Niekanin, Nowogardek, Nowy Borek, Obroty, Przećmino, Rościęcino, Samowo, Sarbia, Stary Borek, Stramnica i Zieleniewo.

Miejscowości

Wsie Błotnica, Bogucino, Bogusławiec, Budzistowo, Drzonowo, Dźwirzyno, Grzybowo, Karcino, Kądzielno, Korzystno, Niekanin, Nowogardek, Nowy Borek, Obroty, Przećmino, Rościęcino, Samowo, Sarbia, Stary Borek, Stramnica i Zieleniewo.Osady Bezpraw, Budzimskie, Głąb, Głowaczewo, Kopydłówko, Korzyścienko.Przysiółki Rogozina, Sieradowo, ŚwierszczewoNiezamieszkane Przylaski, Sobiemierz, Wólka.

Gmina partnerska

  • gmina Ferdinandshof Niemcy – obie gminy podpisały umowę partnerską w 1996 roku, w ramach której współpracują na płaszczyźnie oświaty, kultury, sportu, wymiany klubów seniorów oraz drużyn strażackich.

Kody pocztowe w gminie Kołobrzeg (wyświetlono 11/11)

Wtyczki społecznościowe

Lubisz Gminę Kołobrzeg, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o Gminie Kołobrzeg

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-19 12:39:17

Szybka zmiana regionu Polski