Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Łazy


Informacje o Łazy:

Ilość ulic: 14

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 54.310001

Współrzedne geograficzne E: 16.203060

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 94

Liczba ludności: 86

Tablice rejestracyjne: ZKO

Łazy (powiat koszaliński)

Łazy (do 1945 niem. Laase) – wieś w Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie koszalińskim, w gminie Mielno nad brzegiem Bałtyku między jeziorami Jamno i Bukowo. Nadmorska miejscowość letniskowa.

Na plaży w Łazach znajduje się letnie kąpielisko o długości 100 m.

Liczba ludności wsi wynosi 86 osób.

Warunki naturalne

Łazy leżą w obszarze chronionego krajobrazu Koszalińskiego Pasa Nadmorskiego. Obszar sołectwa z wyjątkiem obszaru zabudowanego wchodzi w skład obszaru Natura 2000 Jezioro Bukowo (PLH 320041).

W nadmorskim lesie ciągnącym się na zachód i wschód od miejscowości przeważają sosny w postaci krzewów i drzew. Jest nieco dębów szypułkowych i brzóz, jałowców, leszczyn i wierzb. W poszyciu spotykamy skrzypy, maliny, kosaćce i czeremchy. Sosny niezależnie od wieku nie przekraczają wysokości 15 m i są na ogół pochylone w kierunku lądu, a ich korony są często rozwinięte jednostronnie. To skutek działania wiatrów północno-zachodnich i północnych.

W granicach sołectwa Łazy rozciąga się rozległy teren bagienno-leśny. Znaczna część tego obszaru stanowi Rezerwat Przyrody "Łazy", którego celem jest zachowanie unikatowej na Pomorzu roślinności lasów bagiennych i torfowisk oraz flory i fauny (np. woskownicy europejskiej). Wydmy porastają różne gatunki traw, a także mchy i porosty. Liczne są gatunki chronione: mikołajek nadmorski, wiciokrzew pomorski, listera jajowata i sercowa oraz rośliny chronione częściowo: turzyce piaskowa i paprotka zwyczajna. Głównym przedstawicielem fauny są różne gatunki mew.

Historia

Najstarsze ślady osadnictwa na terenie Łaz pochodzą sprzed 4000 lat. Pierwsza wzmianka pisana o Łazach pochodzi z roku 1278. Istniała tu wówczas przystań rybacka i karczma, której dochody należały do klasztoru cysterek z Koszalina.

W tym czasie istniała przystań na jeziorze Bukowo należąca do Łaz.

W średniowieczu Łazy miały duże znaczenie z uwagi na bliskość kanału łączącego jezioro Jamno z Morzem Bałtyckim. Kanał stanowił granicę pomiędzy ziemiami biskupstwa kamieńskiego a księstwem sławieńsko-słupskim. Po obydwu stronach kanału znajdowały się komory celne.

Po wielkim sztormie na Bałtyku w roku 1690 morze przerwało wydmy i zasypało piaskiem kanał, tworząc nowy kilka kilometrów na zachód. Zmianie uległa rola Łaz. Stały się one wioską rybacką.

W okresie międzywojennym (1918 - 1939) Łazy przyjmowały letników. W roku 1959 rozpoczęto budowę pierwszych, nowych ośrodków wypoczynkowych. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX w. rozwinięto budownictwo indywidualne i pensjonatowe.

Galeria

Zobacz też

Kody pocztowe, Łazy (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Łazy
Średnia ocena: 4.3
liczba ocen: 2

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Łazy, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Łazy

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 11:06:31

Szybka zmiana regionu Polski