Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Mielno


Informacje o Mielno:

Ilość ulic: 68

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 54.259998

Współrzedne geograficzne E: 16.060829

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 94

Liczba ludności: 2184

Wysokośc npm: 1

SIMC: 0308353

Tablice rejestracyjne: ZKO

Herb Mielno:

Herb Mielno

Oficjalna strona miejscowości

Dzielnice, Mielno

  • Dzielnica: Barnowo

Mielno

Mielno (niem. Groß Möllen) – duża wieś nadmorska w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie koszalińskim, siedziba gminy Mielno. Położona nad Morzem Bałtyckim i jeziorem Jamno, na Wybrzeżu Słowińskim.

Wraz z sąsiednią miejscowością Unieście stanowi jeden z wielu kompleksów wypoczynkowo-rekreacyjnych polskiego wybrzeża. Nad morzem w Mielnie wyznaczono letnie kąpielisko o długości 100 m.

Wieś wg danych z 31 grudnia 2006 zamieszkiwało 2184 mieszkańców.

W miejscowości działało Państwowe Gospodarstwo Rybackie Mielno.

Położenie

Mielno znajduje się na Wybrzeżu Słowińskim, nad Morzem Bałtyckim, a także nad zachodnim brzegiem jeziora Jamno. Miejscowość leży przy początku mierzei między jeziorem a Bałtykiem.

W latach 1975-1998 wieś należała do woj. koszalińskiego.

Administracja

Wieś jest siedzibą sołectwa, w skład którego wchodzi także część Mielna – Barnowo.

Zwyczajowo Mielno podzielone jest na trzy części: osiedle przykościelne, Stare Mielno i Osiedle Lechitów, jednak tylko to ostatnie jest oficjalną jednostką administracyjną wsi.

Osiedle przykościelne jest historycznie najstarszą częścią Mielna. Mieszczą się tam relikty grodziska wczesnosłowiańskiego z przełomu IX i X wieku oraz kościół parafialny z XV wieku. Część ta ma obecnie charakter peryferyjny, oddzielona jest od plaży lasem. Jej centralną część stanowi Plac Kościelny i okolice ulicy Spokojnej. Północną częścią osiedla przykościelnego, przez las nadmorski przebiega międzynarodowy szlak rowerowy dookoła Bałtyku.

Ulice na osiedlu przykościelnym : Kościelna, Krótka, Lipowa, Okrężna, Podgórna, Pogodna, Polna, Rekreacyjna, Spokojna.

Stare Mielno to największa, granicząca z Unieściem część miejscowości. Powstała ona w połowie XIX wieku jako typowo turystyczna. Licznie występują w niej domy i pensjonaty z przełomu XIX i XX wieku (Willa Millenium, Willa Amber) oraz duże ośrodki wczasowe powstałe po 1945 roku (FWP Albatros). W Starym Mielnie toczy się życie kulturalne i towarzyskie wsi, odbywają się w nim najważniejsze wydarzenia. Istnieją tu budynki użyteczności publicznej, sklepy i sezonowe kramy oraz park, deptak Kościuszki i Promenada Nadmorska (dawniej Przyjaźni Polsko-Radzieckiej).

Ulice w Starym Mielnie: 1 Maja, Bojowników o Wolność i Demokrację, Bolesława Chrobrego, Cicha, Chmielna, Gdańska, Grażyny, Leśna, Łąkowa, Mikołaja Kopernika, Deptak Tadeusza Kościuszki, Adama Mickiewicza, Stanisława Moniuszki, Nadbrzeżna, Promenada Nadmorska, Orła Białego, Parkowa, Aleja Piastów, Piękna, Pionierów, Sanatoryjna, Słoneczna, Sosnowa, Władysława Sikorskiego, Piotra Skargi, Warszawska, Wojska Polskiego.

Infrastruktura

W Mielnie mieści się Szkoła Podstawowa im. Leonida Teligi i Gimnazjum im. Marka Kotańskiego, które są włączone w zespół szkół. W miejscowości działa także przedszkole publiczne.

We wsi znajduje się także biuro promocji i informacji turystycznej, biblioteka gminna, ośrodek sportu i rekreacji, gminny ośrodek pomocy społecznej, urząd pocztowy, a także posterunek policji.

Zabudowa

Główną ulicą Mielna jest ulica Bolesława Chrobrego.

W miejscowości znajdują się cztery zabytki:

  • kościół pw. Przemienienia Pańskiego z XV wieku, przebudowany w XIX wieku
  • park dworski z przełomu XVIII/XIX wieku,
  • willa przy ul. Kościuszki 11, budynek szachulcowy z początku XX wieku,
  • pensjonat przy ul. 1 Maja 13, budynek drewniany z początku XX wieku,

Komunikacja

Mielno jest połączone z drogą krajową nr 11 poprzez drogę wojewódzką nr 165.

Połączenie z centrum Koszalina umożliwiają przewoźnicy prywatni, a także w sezonie pociągi PKP Przewozy Regionalne (kursy średnio co godzinę). Do końca września 1938 r. docierał do Mielna tramwaj regionalny.

Kultura i sport

W miejscowości siedzibę ma Klub Sportowy "Saturn" Mielno, który powstał 1957 roku. Zespół piłki nożnej w sezonie 2010/2011 grał w klasie okręgowej, grupie koszalińskiej północnej.

Od 1996 r. w Mielnie działa Młodzieżowy Klub Regatowy "Tramp", który zajmuje się szkoleniem młodzieży w wieku od 7 do 19 lat w klasach regatowych: Optimist, Cadet, OKD, Europa.

Od 2004 r. w Mielnie w styczniu bądź lutym odbywa się Międzynarodowy Zlot Morsów. W miejscowości funkcjonuje także Mieleński Klub Morsów „Eskimos”.

Kody pocztowe, Mielno (wyświetlono 1/1)


Ocena internautów miejscowości Mielno
Średnia ocena: 4.7
liczba ocen: 23

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Mielno, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Mielno

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-16 23:35:44

Szybka zmiana regionu Polski