Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Wyszebórz


Informacje o Wyszebórz:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 54.150002

Współrzedne geograficzne E: 16.333000

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 94

Liczba ludności: 381

Tablice rejestracyjne: ZKO

Wyszebórz

Wyszebórz – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie koszalińskim, w gminie Manowo.

Położenie

Wyszebórz to wieś należąca do gminy Manowo, położona w odległości 16 km od Koszalina. Ukształtowanie terenu pagórkowato-nizinne, wśród lasów i w bliskości wielu jezior – Debro, Ósemka, Czaple, Wyszoborskie, Policko I z wylewem i Policko II. Wyszebórz jest wsią sołecką a w jej skład wchodzą jeszcze Policko i Dęborogi. Liczba mieszkańców sołectwa kształtuje się na poziomie ok. 400 osób. Sąsiednie sołectwa to Manowo, Wyszewo oraz miasto Koszalin i sołectwa gminy Sianów.

Historia

Pierwsze wzmianki o Wyszeborzu zanotowano w lipcu 1237 roku jako Wyssebor. Nazwa wsi pochodzi jednak od nazwy osobowej Wszebor, wieś o bardzo starej metryce. W roku 1284 było to już stagnum Wissbur, następnie stagno, qui dicitur Wissebur (1289), Wicebur (1290-1313), ville Wissebur (1314-1336), ville Vyssebur (1337 do ?), Wiesbur (1780) a od 1804 r. Wisbuhr.

Data założenia wsi nie jest dokładnie znana. Od XIV w. Wyszebórz należał do majątków lennych rodu von Glasenapp, podobnie jak pobliskie Manowo. Od połowy XVIII w. część wsi stała się majątkiem lennym rodu von Schwerin. 8 sierpnia 1772 roku majątek w Wyszeborzu odziedziczył najstarszy syn rodu von Schwerin major Fryderyk Wilhelm von Schwerin. W tym samym czasie tę część Wyszeborza, która była lennem rodu von Glasenapp odziedziczył 26 lutego 1765 roku Otto Kazimierz von Glasenapp po swoim ojcu rotmistrzu Piotrze. Zgodnie ze spisaną później umową 15 lutego 1774 r. w Manowie i 12 marca 1774 r. w Poczdamie część tę kupił od Otto Kazimierza von Glasenapp Wilhelm von Schwerin. Tym więc sposobem ród von Glasenapp wyzbył się wyszeborskich dóbr, które posiadali przez ponad 400 lat, a cały Wyszebórz znajdował się odtąd przez 30 lat w posiadaniu jednego właściciela – Fryderyka Wilhelma von Schwerin. W roku 1773 majątek otrzymał 4200 talarów subwencji królewskiej na podreperowanie i poprawienie stanu. Założono wówczas i połączono kilka położonych w odosobnieniu na granicy polnej wybudowań. W zamian właściciele – ród von Schwerin zobowiązani byli wypłacać z tej sumy roczny podatek na uposażenie nauczycieli szkolnych w wysokości 84 talarów. Po 30 latach w roku 1803 Wyszebórz został sprzedany za 17 tysięcy talarów hrabiemu Fryderykowi Wilhelmowi von Götzen. Później przechodził on kolejno w ręce przedstawicieli rodów von Hagen, Knop, Ristow, von Saale i Carl Raddatz-Hufenberg. Po II wojnie światowej majątek upaństwowiono. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa koszalińskiego.

Opis

Wyszebórz, dawna siedziba szlachecka i kościelna, była dużą wsią wielodrożnicą. Dawna siedziba szlachecka – założenie pałacowo-parkowe zajmuje południową część wsi, natomiast w jej centralnej części usytuowany był kościół. W II połowie XVIII w. we wsi znajdowały się dwa folwarki. Było to zapewne skutkiem podziału na lenno von Glasenapp i lenno von Schwerin. W połowie XIX wieku wspomniany jest już jedynie jeden folwark. Poza majątkami zamieszkanymi przez zacne rody, w XVIII stuleciu w Wyszeborzu mieszkali kaznodzieja, kościelny, 6 kmieci, 2 zagrodników, karczmarz i młynarz. We wsi znajdował się kościół, młyn wodny zwany Nestmühle, owczarnia, 36 dymów (domów mieszkalnych) i karczma (gospoda).

Spis wykonany około połowy XIX w. wymienia już 44 domy mieszkalne i 61 budynków gospodarczych, które znajdowały się w samej wsi oraz jej licznych przyległościach: wybudowaniach polnych z 1773 r. i 5 folwarkach. Obok młyna wodnego powstała kuźnia z dwoma miejscami pracy, natomiast pomiędzy jeziorami przy drodze do Manowa założono cegielnię. W 71 rodzinach żyło 447 mieszkańców. Po roku 1861 zasiedlono folwark Policko oraz owczarnię.

Sześćdziesiąt procent mieszkańców sołectwa to byli pracownicy gospodarstwa rolnego, którzy w wyniku likwidacji z dnia na dzień zostali pozostawieni sami sobie. Likwidacja gospodarstwa trwała w latach 1993-1996 i nie była konieczna aż w takim wymiarze. Były to ciężkie czasy dla ludzi pozostających bez pracy. Dzięki pomocy UG Manowo, ówczesnego ZGKiM Bonin, ZPD Manowo oraz Eko-Instal Manowo wiele osób znalazło zatrudnienie na terenie gminy.

Obecnie ziemie po byłym gospodarstwie zostały sprzedane, jednak typowej działalności rolniczej na tych ziemiach już się nie prowadzi. W samym sołectwie pozostało już tylko kilku rolników, którzy utrzymują się z tego co sami wyprodukują. W Policku funkcjonuje gospodarstwo agroturystyczne.

W ostatnim okresie zadbano o wygląd centrum wsi, założono klomby z kwiatami i krzewami, obsadzono teren wokół krzyża, ukwiecono teren przy Klubie Wiejskim.

Klub Wiejski jest ostoją życia społecznego, kulturalnego, oświatowego czy duchowego. Tutaj dzieci i młodzież spędzają wolny czas, odrabiają lekcje, pracują w kółkach zainteresowań. Tutaj odbywają się zebrania wiejskie, spotkania rady sołeckiej, spotkania z mieszkańcami. W Klubie ma swoją siedzibę Koło Wiejskie Krajowego Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich. Koło organizuje wiele imprez cyklicznych jak też okolicznościowych. W roku 2007 zorganizowano wiele imprez dla kobiet. Kobiety brały udział w imprezach wyjazdowych gdzie prezentowały wyroby kulinarne z ziemniaków. Dzięki zdobytym funduszom głównie z Fundacji Wspomagania Wsi w Warszawie oraz Fundacji Małych Grantów GEF/SGP UNDP w Warszawie odtworzono metodą in vitro starą odmianę ziemniaka Wyszoborski, przeprowadzono projekty skierowane do dzieci i młodzieży w ramach akcji Pożyteczne Ferie. Dzięki projektowi "Powstaliśmy niczym feniksy z popiołów" stowarzyszenie zakupiło laptop, niezbędny do codziennej pracy. Po raz pierwszy doszło do polsko-niemieckiego spotkania kobiet w Wyszeborzu. Stowarzyszenie dzięki aktywności kobiet ma wiele planów na kolejne lata. Oprócz tego w klubie odbywają się msze święte w niedziele i święta, jeden dzień w tygodniu spotyka się zespół folklorystyczny.

Czas wolny

W sezonie wiosenno-letnim-wczesnojesiennym mieszkańcy mają do dyspozycji boisko sportowe, na którym odbywają się imprezy o charakterze sportowo-rekreacyjnym. W centrum wsi na rozjeździe dróg do posesji 30-36 i do Wyszewa sołectwo jest właścicielem działki o pow. 0,10 ha. Na działce tej planowane jest zorganizowanie placu zabaw dla dzieci oraz miejsca spotkań mieszkańców przy ognisku.

Kody pocztowe, Wyszebórz (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Wyszebórz
Średnia ocena: 4.9
liczba ocen: 18

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Wyszebórz, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Wyszebórz

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 05:00:31

Szybka zmiana regionu Polski