Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Karwowo


Informacje o Karwowo:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 53.372219

Współrzedne geograficzne E: 14.436940

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 91

Tablice rejestracyjne: ZPL

Karwowo (powiat policki)

Karwowo (niem. Carow) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, w gminie Kołbaskowo, w odległości 10 km na zachód od Szczecina.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa szczecińskiego.

Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1191 roku, kiedy to wymieniona została w Pommersches Urkundenbuch pomiędzy wioskami, z których dziesięcinę ma pobierać szczeciński kościół św. Jakuba.

Zabytki

Kościół w Karwowie jest budowlą salową, założoną na planie prostokąta, bez chóru i wieży. Elewacje ścian i zapewne szczytów wykonano z kwadr granitowych lekko tylko przyciosanych od strony lica, ułożonych w miarę regularne warstwy, łączone zaprawą wapienną z dodatkiem okrzesków. Jedynie portale i narożniki wykonano z dokładnie obrobionych kwadr i klińców granitowych. Ostrołukowy, uskokowy portal zachodni, został usunięty i zastąpiony portalem o prostych ościeżach w obramieniu ceglanym, zachowały się jedynie dwa dolne ciosy. Portal południowy zapewne jednouskokowy o delikatnym łuku ostrym jest obecnie widoczny od połowy swojej wysokości.

Elewacja wschodnia łącznie ze szczytem, została rozebrana i zastąpiona późniejszą ceglaną. Wykonano w niej dwa symetrycznie rozłożone, ostrołukowe okna o ościeżach rozglifionych obustronnie. Szczyt wschodni, schodkowy, posiadał symetrycznie rozłożone pinakle i ostrołukowe blendy zapewne w układzie piramidalnym. Szczyt zachodni natomiast nie zachował się. Kościół posiadał płaski strop drewniany i nakryty był dwuspadowym dachem ceramicznym. XIX-wieczna przebudowa pozbawiła go elewacji wschodniej, natomiast od północy w 1896 roku dobudowano ośmioboczną ceglaną wieżę na kamiennej czworobocznej podstawie, na którą wiodły spiralne, drewniane schody zachowane do dziś w swej górnej partii. Zwieńczona jest ona latarnią i ceglanym stożkowym hełmem.

Kościół wraz z przylegającym doń cmentarzem otoczony jest kamiennym murem. W roku 1945 podczas działań wojennych kościół uległ zniszczeniu i od tamtej pory pozostawał stale dewastowaną, zapomnianą ruiną. Dopiero troska mieszkańców zaowocowała uprzątnięciem obiektu i jego otoczenia. Może także pochowani na przykościelnym placu dawni mieszkańcy Karwowa doczekają się symbolicznego lapidarium.

Forma pierwotnych okien w ścianie wschodniej, które były zakończone półokrągło i miały kształt wysmukły, wskazuje na powstanie budowli ok. roku 1250.

Zobacz też

Galeria

Kody pocztowe, Karwowo (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Karwowo
Średnia ocena: 4.3
liczba ocen: 24

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Karwowo, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Karwowo

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-18 18:23:55

Szybka zmiana regionu Polski