Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Wierzbno


Informacje o Wierzbno:

Ilość ulic: 3

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 53.231472

Współrzedne geograficzne E: 14.915222

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 91

Liczba ludności: 386

Tablice rejestracyjne: ZPY

Wierzbno (województwo zachodniopomorskie)

Wierzbno (niem. Werben) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie pyrzyckim, w gminie Warnice, położona przy południowo-wschodnim brzegu jeziora Miedwie.

Historia

Zalążkiem dzisiejszego Wierzbna była stara osada Grędziec. Osada leżała na pograniczu posiadłości biskupów kamieńskich i cystersów kołbackich, co było przyczyną częstych sporów granicznych. Zapewne z tego powodu w połowie XIII wieku Grędziec, należący od 1236 roku do biskupów kamieńskich został opuszczony (ostatnia wzmianka o nim pochodzi z 1248 r.).

W jego miejsce pojawia się od 1262 roku Wierzbno, w którym istniał już w tym czasie dwór biskupi, często odwiedzany przez ordynariusza diecezji kamieńskiej. Przy dworze powstała osada, która uzyskała prawa miejskie zapewne w XIII w. potwierdzone przez Barnima IX w 1564 roku. W 1321 roku Wierzbno kupili cystersi z Kołbacza i założyli tu wielki folwark. W 1478 roku miasto zostało spustoszone przez wojska brandenburskie, a w czasie wojny trzydziestoletniej przez wojska szwedzkie i austriackie. W 1780 roku strawił je niemal doszczętnie wielki pożar. Klęski te, oraz zmiana przebiegu szlaków handlowych przyczyniły się do upadku Wierzbna, które w końcu XVIII w. pozbawiono było praw miejskich. Zachował się tu miejski plac zabawowy z okresu świetności Wierzbna (dawny rynek).

W latach 1945-54 siedziba gminy Wierzbno. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa szczecińskiego.

Kościół

W południowo-zachodniej jego części późnogotycki kościół kamienno-ceglany z XV w. z niską wieżą z XVII w. zwieńczoną czterema narożnymi wieżyczkami. Szczyt wschodni kościoła i elewacje wieży bogato ozdobione ostrołukowymi blendami. Wewnątrz świątyni strop drewniany z malowidłami z 1738 r. Z tego okresu pochodzi również barokowy ołtarz (po 1945 roku zdekompletowany), renesansowa chrzcielnica oraz późnorenesansowa empora ozdobiona w 1707 roku malowidłami. W 1974 roku przy zachowaniu elementów barokowego postawiono nowy ołtarz. 850-lecia chrześcijaństwa tej ziemi. Obok kościoła znajduje się pomnik przyrody - wiąz o obwodzie 450 cm.


Pokaż ulice na literę: (Znalazłem 3)

GJP

Kody pocztowe, Wierzbno (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Wierzbno
Średnia ocena: 4.0
liczba ocen: 14

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Wierzbno, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Wierzbno

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 04:58:49

Szybka zmiana regionu Polski