Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Sowno


Informacje o Sowno:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 53.426392

Współrzedne geograficzne E: 14.901670

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 91

Liczba ludności: 463

Tablice rejestracyjne: ZST

Sowno (powiat stargardzki)

Sowno (niem. Hinzendorf) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, w gminie Stargard Szczeciński, nad rzeką Iną, w sercu Puszczy Goleniowskiej, przy skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 142 i drogi ze Stargardu do Goleniowa, ok. 16 km od Stargardu.

Po II wojnie światowej, miejscowość nosiła nazwę Polska Wieś. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa szczecińskiego.

Wieś o kształcie okolnicy z centralnie położonym kościołem, w średniowieczu należąca do cystersów z Kołbacza, obecnie wieś wypoczynkowa mieszkańców Szczecina i Stargardu. W osadzie Podlesie należącej do Sowna książęta pomorscy posiadali swój zamek myśliwski.

Swoją siedzibę ma tutaj klub sportowy "Podlesie" (B-klasa piłki nożnej).

Ciekawe miejsca

  • Neogotycki kościół z przełomu XIX i XX w. Wewnątrz znajduje się, wykonany w połowie XVI w. warsztacie Hansa Peissera renesansowy ołtarz i ambona. Fundatorem był książę Barnim XI Stary, któremu legenda przypisuje osobiste wykonanie ołtarza.
  • W kruchcie kościoła znajduje się wykonana z piaskowca, unikalna w skali europejskiej, szesnastowieczna płyta ku pamięci Mikołaja Hinze, zmarłego w 1599 roku, błazna księcia Jana Fryderyka.
  • okoliczne lasy są wyśmienite do urządzania polowań (jest tu wiele jeleni, saren czasem zdarzają się nawet łosie), a także zbieractwa grzybów i jagód.
  • poniemiecki cmentarz oraz znajdujący się obok pomnik ku pamięci niemieckich mieszkańców Sowna.

Ciekawostki

Z miejscowością związane są dwie legendy:

  • "Jak powstała nazwa Sowno" - według legendy nazwa miejscowości pochodzi od pewnego kowala o przezwisku "Sowa" - lubił bowiem spacerować po nocy, który założył wieś Sowno za wynagrodzenie otrzymane od kołbackiego opata.
  • "O nieszczęsnym błaźnie Mikołaju" - legenda wyjaśnia genezę płyty pamiątkowej poświęconej Mikołajowi Hinze (błazen ten zmarł na zawał serca podczas swej "egzekucji" wykonanej przy pomocy kiełbasy i zainscenizowanej dla żartu przez swojego pana - księcia Jana Fryderyka. Książę poruszony śmiercią swego błazna kazał wyprawić mu wspaniały pogrzeb i ufundował płytę pamiątkową na jego cześć).

Kody pocztowe, Sowno (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Sowno
Średnia ocena: 3.5
liczba ocen: 12

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Sowno, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Sowno

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 04:07:14

Szybka zmiana regionu Polski