Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Runowo


Informacje o Runowo:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.965832

Współrzedne geograficzne E: 16.421110

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 67

Liczba ludności: 375

SIMC: 0530465

Tablice rejestracyjne: PCT

Dzielnice, Runowo

  • Dzielnica: Kamionki

  • Dzielnica: Kwiecewo

Runowo (powiat czarnkowsko-trzcianecki)

Runowo – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim, w gminie Trzcianka. We wsi mieszka 375 osób.

Infrastruktura

We wsi znajduje się sklep, świetlica wiejska, kościółek pw. św. Józefa, przedszkole. Jest 79 budynków mieszkalnych, jeden sklep, świetlica, przedszkole i kaplica zbudowana w 1991 r. dzięki ks. Witoldowi Jaskulskiemu.

Gospodarzy tu 15 rolników, którzy posiadają ponad 20 hektarów ziemi. W Runowie znajduje się też zakład rolny i gospodarstwo agroturystyczne.

Położenie

Wieś usytuowana jest na skrzyżowaniu lokalnych dróg z Siedliska do Gajewa i Nowej Wsi. W odległości około 3 kilometrów od centrum znajduje się stacja kolejowa Siedlisko. Runowo jest malowniczo położone na niewielkich wzniesieniach w sąsiedztwie otaczających od południa i wschodu lasów.

W pobliżu wsi źródło ma struga Rudnica uchodząca do Noteci.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa pilskiego.

Historia wsi

Wieś nie ma zwartej zabudowy choć do 1945 roku liczyła 300 domów, jednak po kontrataku niemieckiego oddziału miejscowość została przez żołnierzy radzieckich ostrzelana z broni przeciw pancernej i w dużej części zniszczona. Dwadzieścia lat po wojnie w Runowie jeszcze raz miały miejsce dramatyczne zdarzenia. W latach sześćdziesiątych dochodziło tam do częstych pożarów, będących efektem podpaleń. Podpalacza nie schwytano i tajemnica do dzisiaj nie została wyjaśniona. W latach 2004-2006 miały miejsce kolejne podpalenia, w których spłonęły 3 budynki gospodarcze.

Runowo za czasów przynależności do Niemiec

Niemiecka nazwa wsi to Runau. We wsi były trzy folwarki, zajazd, dwie restauracje, stacje benzynowe i szkoła. Był też drewniany kościół i dzwonnica, które zniszczone po wojnie zostały rozebrane. Ze starszych obiektów pozostała część zabudowań folwarcznych i poniemiecki cmentarz. We wsi są również dwa stare drzewa - dwustuletni dąb i stuletni kasztan.

Zobacz też

  • Runowo

Kody pocztowe, Runowo (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Runowo
Średnia ocena: 4.3
liczba ocen: 3

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Runowo, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Runowo

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 05:06:19

Szybka zmiana regionu Polski