Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Błażejewo


Informacje o Błażejewo:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.001110

Współrzedne geograficzne E: 17.158609

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 61

Liczba ludności: 160

Wysokośc npm: 100 m n.p.m.

Tablice rejestracyjne: PSE

Dzielnice, Błażejewo

  • Dzielnica: Błażejewskie Huby

Błażejewo (powiat śremski)

Błażejewo – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie śremskim, w gminie Dolsk.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa poznańskiego.

Wieś położona w pagórkowatej okolicy, 5 km na wschód od Dolska przy drodze powiatowej nr 4080 z Dolska do Książa Wielkopolskiego przez Włościejewice i Włościejewki.

Pierwsze wiadomości o wsi w dokumentach pojawiły się w 1343 r. pod nazwą Plozeevo. W 1391 wymieniony został Dzierżysław z Błożejewa. Po Błażejewskich na początku XVII wieku właścicielami zostają Kołuccy. W 1673 nastąpiło przekazanie Błażejewa kongregacji Filipinów z Głogówka spod Gostynia.

Zabytkiem wsi prawnie chronionym jest drewniany kościół św. Jakuba z 1675, ufundowany przez ks. Stanisława Grudowicza, założyciela oratorium św. Filipa Neri na Świętej Górze, w stylu barokowym, o konstrukcji zrębowej, oszalowany, jednonawowy o podstawie krzyża z dobudowaną zakrystią osłaniająca zewnętrzną ścianą prezbiterium od strony północno-wschodniej. Od nawy głównej odchodzą dwie kaplice boczne. Ołtarz główny pochodzi z 1646 ze starego kościoła na Świętej Górze, w nim znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem Świętogórska Róża Duchowna, który jest kopią obrazu z sanktuarium. Nad nim widnieje obraz przedstawiający stygmatyzację św. Franciszka. Po bokach znajdują się figury św. Stanisława i św. Wojciecha z II połowy XV wieku. W predelli na wysokości tabernakulum są dwa obrazy św. Piotra i Pawła z 1600 roku. W kapliczkach bocznych umieszczone są obrazy, w lewej św. Jakuba Starszego Apostoła, a w prawej św. Józefa. W tylnej części chór, gdzie były umieszczone małe organy, które uległy zniszczeniu w czasie kasaty oratorian z Świętej Góry w Gostyniu w latach 1876-1918. Na przecięciu nawy i kaplic typowo barokowa wieża z hełmem zakończona latarnią o wysokości 18 m . Cały kościół ma zaledwie 15 m długości, przy szerokości nawy 4,5 m. Szerokość z kaplicami bocznymi to 9 m. Wystrój świątyni o charakterze ludowym, o czym świadczą malowidła na ścianach oraz droga krzyżowa malowana na szkle. W otoczeniu kościoła stoją rzeźby świętych wykonane przez Benedykta Włodarczaka z Masłowa i Czesława Ptaka oraz głazy narzutowe, na jednym z nich tablica z 1989 upamiętniająca poległych żołnierzy i harcerzy podczas II wojny światowej. Przed plebanią znajduje się kapliczka z XVIII wieku.

Do lokalnych zabytków należy zespół dworski z dworem z końca XIX wieku, spichrzem z 1880 i parkiem, w którym znajduje się lipa drobnolistna o obwodzie 590 cm. W okolicy zespołu są trzy czworaki z przełomu XIX i XX wieku.

Kody pocztowe, Błażejewo (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Błażejewo
Średnia ocena: 3.6
liczba ocen: 19

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Błażejewo, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Błażejewo

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 08:58:28

Szybka zmiana regionu Polski