Kategorie
Home» » » » » » »

Sąd

Sąd - we współczesnych demokratycznych systemach prawnych - niezawisły organ państwowy powołany do stosowania prawa w zakresie rozstrzygania sporów między podmiotami pozostającymi w sporze, a także decydowania o przysługujących uprawnieniach oraz dokonywania innych czynności określonych w ustawach lub umowach międzynarodowych. Wyposażony jest w atrybut niezawisłości i funkcjonuje w szczególnej, procesowej formie.

Mapa: Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Jeleniej Górze

Zaznaczone na mapie współrzędne nie zostały potwierdzone. Współrzędne na mapie są danymi poglądowymi, ustalanymi na podstawie adresu. Prawdziwa lokalizacja instytucji może się różnić, od tej zaznaczonej na mapie.

Adres: Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Jeleniej Górze

Dane kontaktowe:

Godziny otwarcia:

08:00-16:00

07:30-15:30

07:30-15:30

07:30-15:30

07:30-15:30

Nieczynne

Nieczynne

O instytucji:

Właściwość miejscowa

Samorządowe kolegia odwoławcze zorganizowane są na zasadach ujętych w ustawie z dnia 12 października 1994 roku o samorządowych kolegiach odwoławczych (tekst jednolity: Dz.U. z 2001 roku, nr 79, poz. 856 z późn. zm.). Kolegia działają w obszarach swojej właściwości miejscowej. Zgodnie z § 1 pkt 1 lit. a Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2003 r. w sprawie obszarów właściwości miejscowej samorządowych kolegiów odwoławczych (Dz.U. Nr 198, poz. 1925) obszar właściwości miejscowej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Jeleniej Górze obejmuje:


  • Powiat Bolesławiecki;
  • Powiat Jeleniogórski;
  • Powiat Kamiennogórski;
  • Powiat Lubański;
  • Powiat Lwówecki;
  • Powiat Zgorzelecki;
  • Miasto na prawach powiatu – Jelenia Góra.

Rodzaje spraw rozpoznawanych przez Kolegium

Samorządowe kolegia odwoławcze są organami wyższego stopnia, w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego i ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 1997 roku, nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej należących do właściwości jednostek samorządu terytorialnego, jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej. W sprawach, o których mowa wyżej, Kolegia są organami właściwymi w szczególności do rozpatrywania odwołań od decyzji, zażaleń na postanowienia, żądań wznowienia postępowania lub do stwierdzania nieważności decyzji.

Tryb postępowania przed Kolegium

Orzeczenia Kolegium zapadają po przeprowadzeniu rozprawy lub na posiedzeniu niejawnym. Orzeczenia Kolegium, co do zasady, wydawane są w formie decyzji albo postanowień.  Kolegium wydaje orzeczenia po odbyciu niejawnej narady składu orzekającego, obejmującej dyskusję oraz głosowanie nad orzeczeniem i zasadniczymi motywami rozstrzygnięcia. Sprawę przedstawia członek Kolegium wyznaczony jako jej sprawozdawca. Orzeczenia zapadają większością głosów. Członek składu orzekającego nie może wstrzymać się od głosu. Członek składu orzekającego, który został przegłosowany, ma prawo zgłosić przy podpisywaniu orzeczenia zdanie odrębne, uzasadniając je na piśmie w terminie 7 dni od dnia odbycia narady. Orzeczenia Kolegium podpisują wszyscy członkowie składu nie wyłączając przegłosowanego.
Kolegium orzeka w składzie trzyosobowym, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej. Składowi orzekającemu przewodniczy prezes lub etatowy członek kolegium. Zasady wyznaczania składów orzekających określa regulamin Kolegium. Członkowie kolegium nieposiadający wykształcenia prawniczego lub administracyjnego są wyznaczani do składów orzekających z uwzględnieniem ich kwalifikacji zawodowych.  
Przy orzekaniu członkowie składów orzekających Kolegium są związani wyłącznie przepisami powszechnie obowiązującego prawa. Kontrolę orzecznictwa Kolegiów sprawuje wojewódzki sąd administracyjny na zasadach i w trybie określonych przepisami ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
 

Sposoby przyjmowania i załatwiania spraw

Z racji charakteru organu, jakim są Samorządowe Kolegia Odwoławcze należy stwierdzić, że sprawy przyjmowane są głównie w formie odwołań od decyzji i zażaleń na postanowienia. Zgodnie zaś z przepisami Kodeksu Postępowania Administracyjnego i Ordynacji podatkowej, odwołania i zażalenia wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego za pośrednictwem organu, który daną decyzję lub postanowienie wydał. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja gdy to Samorządowe Kolegium Odwoławcze wydało decyzję jako organ pierwszej instancji – wtedy wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy wnosi się bezpośrednio do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (osobiście lub za pośrednictwem poczty).

Forma Prawna

Zgodnie z art. 17 ustawy z dnia 26 listopada 1998 roku o finansach publicznych (Dz.U. z 2003 roku, nr 15, poz. 148 z późn. zm.) jednostki sektora finansów publicznych mogą być tworzone jedynie w formach przewidzianych ustawami. Jedną z takich ustaw jest ustawa z dnia 12 października 1994 roku o samorządowych kolegiach odwoławczych (tekst jednolity: Dz.U. z 2001 roku, nr 79, poz. 856 z późn. zm.), która w artykule 3 stanowi, że Kolegia są państwowymi jednostkami budżetowymi.  Jednostkami budżetowymi są takie jednostki organizacyjne sektora finansów publicznych, które pokrywają swoje wydatki bezpośrednio z budżetu, a pobrane dochody odprowadzają na rachunek odpowiednio dochodów budżetu państwa albo budżetu jednostki samorządu terytorialnego.

Wyposażenie


Siedziba Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Jeleniej Górze przy ul. Obrońców Pokoju 26a w Jeleniej Górze jest dzierżawiona na podstawie umowy z Wojskową Agencją Mieszkaniową we Wrocławiu. Siedziba Kolegium składa się z 12 pomieszczeń służbowych wraz z zapleczem socjalnym. Stanowiska pracy są wyposażone w sprzęt biurowy, w Kolegium znajduje się również sieć komputerowa z dostępem do Internetu. Kolegium dysponuje ponadto samochodem służbowym

Ocena internautów:

3.40 pkt

14

Wyślij wiadomość do instytucji:

*
*

*
*
captcha
*

Komentarze internautów:

*

*
captcha
*

Tagi:

Jeżeli jakiekolwiek dane zawarte na tej stronie łamią prawa autorskie niezwłocznie poinformuj o tym autora serwisu.

Ostatnia data aktualizacji: 2013-01-19 09:50:43

Ocena
Średnia Ocena: 3.40
liczba ocen: 14
Szybka zmiana regionu Polski