Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Lubów


Informacje o Lubów:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 51.569172

Współrzedne geograficzne E: 16.472219

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 65

Tablice rejestracyjne: DGR

Lubów (województwo dolnośląskie)

Lubów – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie górowskim, w gminie Jemielno na prawym brzegu Odry przy drodze wojewódzkiej nr 333.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa leszczyńskiego.

Historia

Historia Lubowa (niem. Lubchen) sięga połowy XVIII w., kiedy wieś należała do rodów von Dyhern i von Sack. Z tego okresu zachowały się najstarsze znane źródła - dokumenty zawierające zapisy dotyczące wsi. W latach 1776-1787 przeszła w ręce rodu Hansa Ludwiga von Schweinitz, następnie w 1789 na krótko właścicielem jej był von Stoessel i von Lieres, w 1845 właścicielami byli von Lieres'sche Erben (spadkobiercy von Lieresa). W 1857 hr. von Nostitz, K. Sächs. Major a.D. – Graf von Stillfried und Alcantara. W 1874 zaznacza się nazwisko von Jagow, od 1894 – Otto von Jagow Rittmeister a.D. Od 1898 – Familie Francken-Sierstorpff, a ok. 1930 – Krupp von Bohlen und Halbach. Ostatnim odnotowanym w dokumentach właścicielem Lubowa, z niemiecka zwanego Lübchen, przed zakończeniem II wojny światowej był Henryk Fricke.

Na przełomie XIX i XX w. w Lubowie, obok pałacu, istniało kilkadziesiąt domów mieszkalnych, szkoła ewangelicka i pokaźny pański folwark, a przy nim m.in. tzw. ogród zwierzęcy, szklarnie, bielarnia, gorzelnia, wypalarnia wapna i cegielnia, skład węgla kamiennego, 2 wiatraki. Było w tym czasie w Lubowie również kilkanaście barek i domy rzeczne nad Odrą, młyn wodny nad rzeką, domy nad jeziorem. We wsi mieszkało kilku mniejszych rolników, kupców i rzemieślników.

Mieszkańcy Lubowa byli wówczas wyznania ewangelickiego, a miejscowość podlegała pod parafię tej grupy wyznaniowej, znajdującą się w Luboszycach, ok. 6 km stąd.

O bogatej historii Lubowa zaświadczał wspomniany wspaniały pałac, który jednak został zburzony. Obecnie można zobaczyć jedynie jego ruiny, jak również to, co zostało z dawnego świetnego parku otaczającego budynek oraz z folwarku (w miejscu zabudowań gospodarczych przez jakiś czas po wojnie prosperował miejscowy PGR).

Przyroda

Miejscowość położona jest nad Odrą, w Gminie Jemielno związanej przyrodniczo z Doliną Baryczy. Obecnie największym atutem Lubowa są jego walory przyrodnicze. Wspaniałe lasy, obfitujące w zwierzynę łowną, zapraszają zapalonych myśliwych, nie tylko z polskich kół łowieckich, ale i z zagranicy. Rzeka i liczne stawy przyciągają przez cały rok wędkarzy. Jest tu też raj dla grzybiarzy i amatorów leśnych jagód. Poza tym w Lubowie spotkać można wiele gatunków zwierząt i ptaków chronionych, m.in. orła bielika, czaplę siwą, żurawie, łabędzie nieme, bociany, perkozy dwuczube, a ostatnio również bobry. W lubowskiej leśniczówce od wielu lat pracuje pan Olesław Macho, wspólnie z myśliwymi wrocławskiego koła łowieckiego LAS dbający o największy skarb miejscowości – przepiękne lasy.

Miejscowość nie jest rozwinięta pod względem przemysłowym, nie ma tu żadnych przedsiębiorstw produkcyjnych, handlowych czy usługowych. Są natomiast dwa sklepy wielobranżowe (przy jednym z nich – sala taneczna), ośrodek wydobycia gazu ziemnego, stacja wodociągowa, przepompownia wody, ośrodek wypoczynkowy należący do Państwowego Domu Pomocy Społecznej z Opolna Zdroju, teren zabudowany domkami myśliwskimi myśliwych Koła Łowieckiego LAS z Wrocławia i Staw Komercyjny "Złota Rybka", nad którym od czasu do czasu organizowane są miejscowe zawody wędkarskie.

Baza turystyczna

Większość mieszkańców miejscowości jest wyznania rzymskokatolickiego, a we wsi znajduje się kościół pw. Jana Chrzciciela, podlegający parafii w pobliskich Luboszycach.

W Lubowie brak, niestety, odpowiedniej do przyjęcia turystów bazy noclegowej. Goście odwiedzający to przyjazne, zaciszne miejsce muszą się zadowolić noclegiem pod namiotem, który bez problemu można rozbić w wielu miejscach w obrębie miejscowości.

Dla spragnionych wiejskiej atmosfery gości, mieszkańcy wsi mają w sezonie letnim dodatkową atrakcję – organizowane są tu każdego roku, zwykle w sierpniu, wiejskie dożynki, mające charakter festynu zakończonego zabawą taneczną. Co kilka lat dożynki wiejskie zbiegają się w Lubowie z dożynkami gminnymi – impreza ma wtedy większy zasięg i obfituje w dodatkowe atrakcje. Przy organizacji imprezy co roku duża rolę pełni pani sołtys Irena Michalska, Rada Sołecka Lubowa oraz grupa strażaków z miejscowej jednostki OSP pod kierunkiem pana Karola Langiewicza. Wiele pomocy w organizacji miejscowych świąt wieś otrzymuje również ze strony wójta gminy Jemielno inż. Czesława Połczyka.

Szansą na rozwój dla Lubowa i jego okolic wydaje się być planowana od kilku lat budowa mostu na Odrze w pobliskim Ciechanowie i rozbudowa drogi wojewódzkiej, biegnącej m.in. przez Lubów. Dla żyjących głównie z niskotowarowej produkcji rolniczej i prac sezonowych mieszkańców wsi może to być szansą na znalezienie dodatkowych źródeł dochodów i polepszenie swojego poziomu życia.

Zobacz też


Kody pocztowe, Lubów (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Lubów
Średnia ocena: 4.9
liczba ocen: 21

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Lubów, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Lubów

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 13:57:01

Szybka zmiana regionu Polski