Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Borucinek


Informacje o Borucinek:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.617001

Współrzedne geograficzne E: 18.783001

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 54

Liczba ludności: 284

Tablice rejestracyjne: CRA

Dzielnice, Borucinek

  • Dzielnica: Stara Kolonia Włościańska

Borucinek

Borucinek – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie radziejowskim, w gminie Osięciny.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa włocławskiego.

Sołtysem sołectwa Borucinek jest Katarzyna Balcerak, a do Rady Sołeckiej należą Mirosław Biesiada, Katarzyna Kubiak i Krzysztof Szmajda . Przez Borucinek przebiega droga krajowa numer 62(Strzelno-Siemiatycze).

Historia

Borucinek w źródłach historycznych po raz pierwszy występuje pod koniec XV wieku jako "Borucin Mały". Wtedy to znajdowały się w nim młyn wietrzny zbożowy oraz karczma. W 1634 w Borucinku były 23 domy, a w 1779 – 96 mieszkańców. W XVI wieku, tak jak obecnie, Borucinek znajdował się w zasięgu osięcińskiej parafii. W przededniu drugiego rozbioru Polski Borucinek należał do parafii w Dąbiu, a jego właścicielem był Kazimierz Sokołowski. W listopadzie 1914 przez Borucinek przebiegała linia frontu I wojny światowej.

Zabytki

W Borucinku znajduje się zespół dworsko-parkowy z XIX w. wpisany do rejestru zabytków 14 listopada 1987. Jego ostatnimi właścicielami byli baronowie z rodziny Duninowskich. Do końca lat dziewięćdziesiątych XX wieku znajdowała się tam trzyklasowa szkoła. Obecnie znajduje się tam świetlica wiejska i lokale mieszkalne.

Folklor

Zespół "Borucinianki" powstał w 1984. Inicjatorką powstania zespołu była Helena Ptaszyńska. Członkowie zespołu równocześnie należą do Koła Gospodyń Wiejskich działającego w Borucinku (jest to jedyny zespół wywodzący się tylko z jednej wsi). Cały zespół troskliwie pielęgnuje tradycje folklorystyczne Kujaw. W początkowym okresie istnienia w repertuarze zespołu oprócz pieśni, były także tańce ludowe. Borucinianki prezentują się w strojach kujawskich. Zespół w czasie swojego istnienia przygotował 5 programów artystycznych (każdy składający się z 15 pieśni). Występują z okazji Dożynek, państwowych i kościelnych świąt, uroczystości okazjonalnych.

KGW w Borucinku powstało w 1959 i istnieje do dzisiaj.

Źródła

  • J. Cybertowicz, J. Kołtuniak "Z dziejów Osięcin i okolic"

Kody pocztowe, Borucinek (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Borucinek
Średnia ocena: 4.2
liczba ocen: 18

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Borucinek, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Borucinek

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 06:20:53

Szybka zmiana regionu Polski