Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Brodnia


Informacje o Brodnia:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 51.788609

Współrzedne geograficzne E: 18.688061

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 43

Tablice rejestracyjne: EPD

Brodnia

Brodnia – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie poddębickim, w gminie Pęczniew. Leży na wschodnim brzegu zbiornika Jeziorsko.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa sieradzkiego.

Historia

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1298, kiedy to Władysław Łokietek w zamian za Brodnię nadał kasztelanowi rudzkiemu Stoigniewowi wieś Niemojów. Od tego czasu wieś należała do starostwa sieradzkiego. W okolicach Niedzieli Palmowej król Władysław Jagiełło przy okazji polowania na grubego zwierza odprawiał w Brodni roki sądowe. Od poł. XVII w. wieś była częścią starostwa szadkowskiego. Po II rozbiorze Polski wieś przeszła na własność króla pruskiego i była dzierżawą rządową. Za czasów Księstwa Warszawskiego Brodnia jako dobra narodowe stanowiła najmniejszą ekonomię w departamencie kaliskim. W latach 1807–1819 była dzierżawą Ignacego Jabłkowskiego, właściciela pobliskich Ralewic i dzierżawcy dóbr Mstów w powiecie częstochowskim. Po Jabłkowskim naddzierżawcą Brodni został sędzia pokoju powiatu wartskiego Wincenty Czartkowski, właściciel Krąkowa i Zielęcina w powiecie wartskim i Grzymaczewa w powiecie sieradzkim. Okres rządów naddzierżawców to czasy bezwzględnego ucisku chłopów i braku poszanowania prawa. Doprowadzało to do ciągłych skarg i konfliktów. Jedną z ofiar tej sytuacji był miejscowy nauczyciel Kazimierz (Deka) Deczyński, bohater powieści Leona Kruczkowskiego Kordian i cham, który występował w obronie ciemiężonych chłopów (o czym świadczy okolicznościowa tablica na budynku szkoły). Ukazem carskim z 29 sierpnia 1836 Brodnia wraz z przyległościami jako majorat przeszła w posiadanie gen. mjr. Iwana Noskowa, a po jego śmierci na spadkobierców.

Zabytki

W Brodni znajduje się kościół św. Stanisława Biskupa z XVIII w., rozbudowany w 1886, drewniany, o konstrukcji zrębowej, orientowany, trójnawowy z transeptem. Zdobiony polichromią J. Zdziarskiego z początku XIX w. Wystrój wnętrza barokowy. Na mensach ołtarzy występują licznie herby szlachty sieradzkiej. Z wyposażenia na uwagę zasługują: późnogotycki kielich z XV/XVI w., pacyfikał z 1 poł. XVI w., liczne rzeźby i obrazy. Do 1636 był to kościół filialny parafii w Glinnie, a następnie włączono go do parafii w Zadzimiu. W 1866 został kościołem parafialnym, któremu podporządkowano kościół w Glinnie. Na parafialnym cmentarzu został pochowany major Antoni Hendel - żołnierz walczący w powstaniu listopadowym i odznaczony orderem Virtuti Militari.

Około 200 m na północ od kościoła znajduje się kopiec ziemny kryjący relikty folwarku i stacji królewskiej Władysława Jagiełły.

Według rejestru zabytków NID na listę zabytków wpisane są obiekty:

  • drewniany kościół parafialny pw. św. Stanisława Biskupa pochodzący z XVIII w., nr rej. 701 z 2.10.1967,
  • drewniana dzwonnica pochodząca z XVIII w., nr rej. 702 z 2.10.1967.


Każdego roku w parafii odbywa się tradycyjny odpust ku czci św. Rocha (16 sierpnia).

We wsi aktywnie działa ludowy zespół śpiewaczy Sobótki.

Kody pocztowe, Brodnia (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Brodnia
Średnia ocena: 4.0
liczba ocen: 14

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Brodnia, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Brodnia

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 18:16:15

Szybka zmiana regionu Polski