Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Parafianka


Informacje o Parafianka:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 51.546940

Współrzedne geograficzne E: 22.021111

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 81

Tablice rejestracyjne: LPU

Parafianka

Parafianka – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie puławskim, w gminie Żyrzyn.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do ówczesnego województwa lubelskiego.

Położenie

Miejscowość położona jest w północnej części gminy na krawędzi doliny rzeki Wieprz, przy drodze krajowej 17E372. Graniczy ze strony wschodniej z gruntami wsi Skrudki, ze strony północnej z gruntami wsi Jaworów i terenem leśnym Nadleśnictwa Państwowego Puławy, ze strony zachodniej z gruntami wsi Cezaryn, ze strony północnej z gruntami wsi Strzyżowice i rzeką Wieprz.

Historia

Wieś jako Parachwiana Wola powstała w pierwszej połowie XVII wieku. Jej nazwa wiązała się z tym, że należała do duchowieństwa i wchodziła w skład parafii Gołąb. Rejestr poborowy województwa lubelskiego z 1626 roku wymienił Parachwianą Wolę jako wieś szlachecko-duchowną, ponieważ jezuici i miejscowi szlachcice mieli udział własnościowy w jej połłankach.

W 1675 roku wieś jako Parafianka została włączona do parafii Żyrzyn w dobrach Żyrzyn. Od 1810 roku pod względem administracyjnym należała do gminy Żyrzyn. W 1827 roku miejscowość posiadała obszar 21 osad 395 mórg ziemi, na osadę składało się 19 domów i 167 mieszkańców.

W 1939 roku w Parafiance wybudowano plebanię, gdzie w latach 1940-1942 odprawiali ks. Władysław Krawczyk – proboszcz parafii Gołąb i wikariusze – ks. Józef Pajurek i ks. Stanisław Sawicki sprawowali liturgię. W 1941 roku rozpoczęto prace nad wzniesieniem drewnianego kościoła, który ukończono rok później. Udział w powstaniu parafii w Parafiance brał ks. proboszcz parafii Gołąb - Władysław Krawczyk. Parafia rzymsko-katolicka w Parafiance została erygowana z dnia 21 stycznia 1943 roku dekretem ks. Biskupa Mariana Leona Fulmana, ordynariusza diecezji lubelskiej. Do nowej parafiiweszły Cezaryn, Kośmin i Strzyżowice, należące przedtem do parafii Gołąb, oraz Parafiankę, Wilczankę, Skrudki, Jaworów, kol. Porębę i dwór Zagórki, które przedtem wchodziły w skład parafii Żyrzyn. Inicjatywa wzniesienia kościoła murowanego wyszła w latach osiemdziesiątych od kiędza proboszcza Henryka Józefko. Prace nad nim zakończono w 1994 roku.

Kody pocztowe, Parafianka (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Parafianka
Średnia ocena: 3.0
liczba ocen: 25

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Parafianka, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Parafianka

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 16:43:36

Szybka zmiana regionu Polski