Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Gębice


Informacje o Gębice:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 51.867001

Współrzedne geograficzne E: 14.817000

Tablice rejestracyjne: FKR

Gębice (powiat krośnieński)

Gębice (niem. Amtitz) – wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Gubin, koło Gubina, leży nad rzeką Lubszą na terenie Dolnych Łużyc.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa zielonogórskiego.

Wieś dawniej ulicówka, obecnie wielodrożnica o zabudowie zwartej, szczytowej i kalenicowej. Pierwsza wzmianka w dokumentach o wsi pochodzi z roku 1357. Pochodzący z XV wieku kościół został w 1770 roku gruntownie odbudowany i w roku 1921 powiększony przez dobudowaną kaplicę. Obecnie kościół jest ruiną, oraz należący do ówczesnego majątku dworek z drugiej połowy XVI wieku. Wieś złożona jest w większej części z budynków powstałych w drugiej połowie XIX wieku. We wcześniejszym okresie do Gębic należał młyn wodny oraz cegielnia.

Zabytki

  • ruiny kościoła gotyckiego z XV w.,
  • w parku nad Lubszą resztki pozostałości spalonego w 1945 r. pałacu książąt von Schönaich,
  • około 20 domów z XIX w.

Obóz jeniecki i Święty Maksymilian Kolbe

W okresie II wojny światowej zlokalizowano w Gębicach latem 1939 r. obóz jeniecki Stalag III B Furstenberg - Filia Amtitz. Obóz istniał w latach 1938 - 1943. Początkowo więźniami byli Czesi, po kampanii wrześniowej 1939 r. zaczęto tu sprowadzać polską ludność cywilną. Więźniem obozu był przez 3 miesiące przejściowo Maksymilian Maria Kolbe.

Dnia 28 września 1939 roku, Święty Maksymilian Kolbe wypowiedział na terenie Gębic słowa proroctwa do współinternowanych:

Quote-alpha.png Drogie dzieci, zobaczycie, że tu jeszcze będzie Polska


W listopadzie 1939 r. obóz przeniesiono z zabudowań majątku na pola na zachód od wsi, gdzie ustawiono namioty otoczone drutem kolczastym. W obozie więziono 20-25 tysięcy więźniów. W maju 1940 r. rozpoczęto akcję zwalniania więźniów z obozu i kierowania ich do przymusowej pracy. Po likwidacji obozu, w połowie 1940 r. powstał w tym miejscu obóz przejściowy, do którego przywożono więźniów z różnych krajów Europy i kierowano ich następnie do pracy przymusowej.

Przy szosie z Gubina do Starosiedla znajduje się pomnik ofiar obozu w Gębicach.

Kody pocztowe, Gębice (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Gębice
Średnia ocena: 4.9
liczba ocen: 20

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Gębice, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Gębice

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 17:07:36

Szybka zmiana regionu Polski