Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Rudnica


Informacje o Rudnica:

Ilość ulic: 9

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.610279

Współrzedne geograficzne E: 15.189583

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 95

Liczba ludności: 395

Tablice rejestracyjne: FSU

Rudnica (województwo lubuskie)

Rudnica – wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie sulęcińskim, w gminie Krzeszyce. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie gorzowskim. We wsi znajduje się kościół pw. Świętej Rodziny.

Historia

Zarówno polska nazwa wioski jak i niemiecka (Hammer) nawiązują do tego, iż wydobywano i przetapiano tu rudę żelaza.

Wieś powstała na obszarze, który w XV w. należał do Wielkopolski. Sama Rudnica należała zaś do Brandenburgii. Obecna wieś wzięła początek od kuźnicy założonej w połowie XVI w. na gruntach wsi Kołczyn (stąd osada-kuźnica nosiła nazwę Neuen Koltzschen). W 1580 kuźnicę nazwano die Rede. Nazwa Hammer zaczęła funkcjonować w XIX w., zaś majątek rycerski otrzymał miano: Hammer-Koltschen. Głównym właścicielem ówczesnych ziem był płk. Arenda von Waldow, a współwłaścicielami: ppłk. Adam Christoph von Waldow, ppłk. Friedrich Sigismund von Waldow, kpt. Karl Andersen von Maxen oraz Sebastian von Waldow. W latach 1772-72 Rudnicę wraz z częścią Kołczyna nabył Karl Sigismund von Reitzenstein, lecz na skutek małżeństwa jego córki Ernestine von Reitzenstein z Carlem Ernestem Christianem von Waldow, wieś wróciła w ręce Waldowów. Rezydencja szlachecka w Rudnicy powstała po wojnie trzydziestoletniej. Jako siedziba rycerska została wspomniana w 1724. Do XVIII w. Rudnica wchodziła w skład majątku Kołczyn, określanego jeszcze w 1792 jako Waldower Gestift oder Kolschenschen Territirium. W 1715 do posiadłości tych włączono powstałe w XV i XVI w. osady: Rudnica, Brzozowa (Neuwalde), Stobno (Stubbenhgen), Maszków (Neudorf) i Rudna (Rauden). W 1775 w ramach odszkodowania przyznano majątkowi kolonie Włotów (Lossow) i Krzyszczyzna (Cocceji). Do majątku w Rudnicy w 1718 należało 5 łanów chłopskich. W 1785 w folwarku Hammerhof mieszkało 10 rodzin chałupników. Na przełomie XVIII/XIX w. folwark podupadł i przekształcił się w leśną osadę, Altenhof. Początek obecnej wsi dała kuźnica, od której przepływająca przez wieś Lubniewka (Muhlenfließ) wzięła lokalną nazwę: Hammerfließ.

Kultura

Od 1964 w Rudnicy działa Zespół Ludowy "Rudniczanka", mający na swoim koncie pokaźny dorobek artystyczny. Jego zadaniem jest podtrzymywanie i rozwój tradycji ludowych, a także występy na przeglądach zespołów kulturalnych i wszelkiego rodzaju imprezach kulturalnych. Kierownikiem zespołu była śp. Barbara Badurko, a jego opiekunem Grzegorz Zawadzki, dyrektor GOK. Tradycje kulturalne jak i ludowe podtrzymuje również dziecięcy zespół "Leśne Duszki".

Sport

W Rudnicy ma siedzibę klub sportowy Kosmos'78, który w sezonie 2010/2011 zajął w klasie B (grupa Słubice) 4 miejsce.

Kody pocztowe, Rudnica (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Rudnica
Średnia ocena: 4.9
liczba ocen: 22

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Rudnica, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Rudnica

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 04:52:18

Szybka zmiana regionu Polski