Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Dębno


Informacje o Dębno:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 49.966389

Współrzedne geograficzne E: 20.719721

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 14

Liczba ludności: 1601

Tablice rejestracyjne: KBR

Oficjalna strona miejscowości

Dzielnice, Dębno

  • Dzielnica: Granice Dębińskie

  • Dzielnica: Kąty

  • Dzielnica: Na Rzędzie

  • Dzielnica: Smyków

  • Dzielnica: Szwaby

  • Dzielnica: Za Górą

Dębno (powiat brzeski)

Dębno – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie brzeskim, w gminie Dębno.

Wieś, lokowana na prawie średzkim, powstała być może w początkach XIII wieku. Rok jej osadzenia nie jest znany. Pierwszy dokument wymieniający jej nazwę (zatem świadczący o wcześniejszym istnieniu osady) pochodzi z 1274 roku.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa tarnowskiego.

Zamek w Dębnie

Wśród zabytków Dębna wyróżnia się późnogotycki zamek rycerski wybudowany między 1470 a 1480 rokiem przez Jakuba z Dębna herbu Odrowąż, kanclerza wielkiego koronnego, wojewodę sandomierskiego i kasztelana krakowskiego.

Wcześniej w tym samym miejscu wznosił się drewniany gródek komesa Świętosława z rodu Gryfitów, kasztelana wiślickiego. Zamek w 1583 roku znalazł się w posiadaniu Węgra Ferenca Wesseliniego, sekretarza króla Stefana Batorego; Wesselini zmodernizował swą siedzibę w duchu włoskiego renesansu.

Po zmiennych kolejach losu zamek przeszedł w ręce zamożnej małopolskiej rodziny Tarłów, pieczętującej się herbem Topór. W roku 1836 wieś Dębno wraz z zamkiem przejęli Józef i Teresa Jastrzębscy i za ich sprawą wokół zamku powstały stawy. Jak każdy stary zamek, również ten w Dębnie owiany jest strasznymi i mrożącymi krew w żyłach legendami. Najbardziej znana jest opowieść o zamurowanej Tarłównie, która ponoć o północy wędruje po zamku i okolicznych wzniesieniach.

Inne zabytki

Zamek w Dębnie nie jest jedynym cennym zabytkiem, którym może się poszczycić Dębno. Godne uwagi są też: późnogotycki kościół pw. św. Małgorzaty, który został wybudowany w latach 1470-1504 z fundacji kasztelana Jakuba z Dębna; kamienne figury św. Jana Nepomucena, Chrystusa Frasobliwego i św. Kingi oraz neogotycka kaplica grobowa rodziny Jastrzębskich wzniesiona w 1906 roku na cmentarzu parafialnym.

Turniej rycerski

Największą imprezą w Dębnie jest coroczny Międzynarodowy Turniej Rycerski "O Złoty Warkocz Tarłówny", którego organizatorami są Dębińskie Centrum Kultury, Muzeum Okręgowe w Tarnowie oraz Urząd Gminy Dębno. Patronat honorowy przyjmowali prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, minister kultury, marszałek województwa małopolskiego i starosta powiatu brzeskiego. Jest to jednodniowa impreza organizowana na ogół w ostatnią niedzielę września. Biorą w niej udział bractwa rycerskie z kraju i zagranicy. Widowisko to przyciąga do Dębna ok. 20 tysięcy widzów.

Kody pocztowe, Dębno (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Dębno
Średnia ocena: 4.5
liczba ocen: 4

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Dębno, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Dębno

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 00:09:55

Szybka zmiana regionu Polski