Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Siedlec


Informacje o Siedlec:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.147202

Współrzedne geograficzne E: 19.672001

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 12

Liczba ludności: 638

Tablice rejestracyjne: KRA

Dzielnice, Siedlec

  • Dzielnica: Błonia

  • Dzielnica: Kolonia

Siedlec (powiat krakowski)

Siedlec – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Krzeszowice. Okolice jury krakowsko-częstochowskiej, z kościołem – dawniej dworkiem z XVIII wieku. Leży ok. 5 km na północny wschód od centrum Krzeszowic i 21 km od Krakowa. Aktualnie na terenie Siedlca mieszka 638 mieszkańców.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa krakowskiego.

Historia

Pierwotna nazwa wsi brzmiała Osiedlec, od 'osiedlania się' osadników na wykarczowanych gruntach. w 1394, z którego pochodzi pierwsza wzmianka o wsi, właścicielem jej był Pietrasz z Siedlca. Na przełomie XV i XVI w. istniała opuszczona później wieś Wszęcin, po której pozostała tylko nazwa pól. W 1528 na południowym zboczu Łysej Góry (od strony Dubia rozpoczęto budowę fundamentów pod klasztor karmelitów bosych, ale szybko ją przerwano z powodu rzekomego braku wody, klasztor postanowiono wybudować w pobliskiej Czernej. W 1529 wieś weszła w skład dóbr Tęczyńskich z Krzeszowic. Podczas powstania styczniowego tędy prowadziła droga przerzutów powstańców i broni do Królestwa. Tędy przeprawiał się oddział, zorganizowany w Krakowie przez Aleksandra Krukowieckiego, a dowodzony przez braci Gustawa Habicha i Edwarda Habicha. W 1766 karmelici bosi postawili w Siedlcu dwór. W I. poł. XIX w. na terenie wsi odkryto złoża glinki i kamienia gipsowego. Kopalnia Maria dostarczała glinki do zakładów ceramicznych. W latach 1935-1939 dzierżawił ją od karmelitów z Czernej hrabia Adam Potocki dla swych zakładów ceramicznych. 30 października 1947 dwór wydzierżawiło, a następnie kupiło Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Duszy Chrystusa Pana z Krakowa.

Współczesność

Niewielka miejscowość ma dogodne połączenie z Krakowem i Krzeszowicami (obecnie za pośrednictwem kursujących busów). Kilka lat temu zlikwidowano szkołę podstawową, w tym miejscu powstała biblioteka. Istnieje Ochotnicza Straż Pożarna, cztery sklepy i kilka firm usługowych. Oprócz katolików, żyją tu także Świadkowie Jehowy (ok. 1%).

Części wsi: Błonie, Góra, Murowaniec, Jurajskie i Kolonia.

Znani ludzie

  • Andrzej Stopka ps.Duszek – wybitny polski malarz, scenograf i karykaturzysta, profesor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.
  • Jan Siek – artysta rzeźbiarz, prof. krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, autor między innymi: figury św. Barbary, znajdującej się na gmachu Głównym Akademii Górniczo-Hutniczej oraz popiersia ks. kardynała Adama Stefana księcia Sapiehy, znajdującego się w Parku im. dr. H. Jordana.

Zobacz też: Siedlec

Kody pocztowe, Siedlec (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Siedlec
Średnia ocena: 3.4
liczba ocen: 29

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Siedlec, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Siedlec

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 02:53:39

Szybka zmiana regionu Polski