Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Racławice


Informacje o Racławice:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.329720

Współrzedne geograficzne E: 20.232220

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 41

Liczba ludności: 510

Tablice rejestracyjne: KMI

Dzielnice, Racławice

  • Dzielnica: Biały Dół

  • Dzielnica: Dale

  • Dzielnica: Górki

  • Dzielnica: Gościniec

  • Dzielnica: Smolny Dół

  • Dzielnica: Wysiołek

  • Dzielnica: Zagumnie

Racławice

Racławice – wieś w Polsce położona jest na lekko pofałdowanej Wyżynie Miechowskiej w województwie małopolskim, w gminie Racławice miechowskiego powiatu nad rzeką Racławką.

Drogi są asfaltowe, domy murowane, wzniesione w większości po wojnie, zelektryfikowane, wodociąg; brak kanalizacji.

W latach 1976-1991 miejscowość była siedzibą gminy Racławice-Pałecznica. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa kieleckiego.

Miejscowość jest siedzibą gminy Racławice.

Historia

Na wzniesieniu Górka Kościejowska, zwanym także "Zamczyskiem", stał w XIV wieku niewielki gródek. Dowody w postaci fundamentów murów dochowały się do czasów obecnych. Nazwa Racławice najprawdopodobniej pochodzi od nazwiska właściciela dóbr rycerza Racława. Pojawia się po raz pierwszy w Kronikach Długosza, gdzie znajduje się informacja, że w roku 1410 chłopi z Racławic przywozili do obozu króla Jagiełły pod Sandomierzem soloną wołowinę i dziczyznę w beczkach. Z sąsiadującej z Racławicami wsi Wrocimowice pochodził chorąży Marcin, postać znana z opisu bitwy grunwaldzkiej.

W okresie powstania kościuszkowskiego wieś należała do Walerego Wielogłowskiego, herbu Starykoń, a jego dwór stał naprzeciw kościoła od strony zachodniej. Do dóbr Wielogłowskiego należały także mniejsze folwarki z dworkami w Janowiczkach i Dziemierzycach.

4 kwietnia 1794 pod Racławicami polskie wojska powstańcze pod wodzą Tadeusza Kościuszki stoczyły bitwę z wojskami rosyjskimi pod dowództwem generała Aleksandra Tormasowa. Bitwę wygrały oddziały powstańcze.

Zabytki

  • Kościół św. Piotra i Pawła z r. 1778 z figurą św. Szczepana i obrazem "święta rozmowa" z XVI wieku. Obok kościoła starsza dzwonnica drewniana z dzwonem odlanym w r. 1776.
  • Pole bitewne Dziemierzyce/Wrocimowice/Janowiczki.
  • Cmentarz z grobowcami właścicieli majątków w Marchocicach, Klonowie, Janowiczkach, Dziemierzycach i Racławicach.
  • Kopiec Kościuszki usypany w latach 1926-1934

Europejski Wybór Chłopa Roku

Od 1995 w pierwszą niedzielę po św. Wojciechu, na błoniach pod pomnikiem Bartosza Głowackiego. Odbywa się wybór "Chłopa Roku", który tradycyjnie dopełni ogólnopolski Zlot Wojciechów i Bartoszów. Chłopem Roku zostaje osoba, która zdobywa najwięcej punktów w konkursach sprawnościowych, takich jak m.in.: rzut podkową do celu, dojenie krowy na czas. Wysoko punktowana jest także prezentacja stroju regionalnego oraz folkloru ze swego regionu. Warunkiem podstawowym jest, aby każdy uczestnik konkursu występował w stroju ludowym.

W 2009 odbędzie się I Europejski Wybór Chłopa Roku. Pomysłodawcą i ojcem chrzestnym ogólnopolskiego wyboru polskiego chłopa nad chłopy w Racławicach jest red. Piotr Płatek ze Stowarzyszenia "Teatr Regionalny".

Kody pocztowe, Racławice (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Racławice
Średnia ocena: 3.8
liczba ocen: 3

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Racławice, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Racławice

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 03:40:55

Szybka zmiana regionu Polski