Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Nowe Miasto


Informacje o Nowe Miasto:

Ilość ulic: 62

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.656532

Współrzedne geograficzne E: 20.628469

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 23

Liczba ludności: 2000

Tablice rejestracyjne: WPN

Herb Nowe Miasto:

Herb Nowe Miasto

Dzielnice, Nowe Miasto

  • Dzielnica: Czernie

  • Dzielnica: Osówka

  • Dzielnica: Piaski

Nowe Miasto (powiat płoński)

Nowe Miasto – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie płońskim, w gminie Nowe Miasto, nad rzeką Soną, lewym dopływem Wkry.

Do 1954 roku siedziba wiejskiej gminy Modzele. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa ciechanowskiego.

Miejscowość jest siedzibą gminy Nowe Miasto.

Miejscowość turystyczno-wypoczynkowa dla Warszawy (zalew na rzece Sonie i lasy). Znajduje się tu Zespół Szkół im. Integracji Europejskiej (szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum ogólnokształcące, technikum). Przy szkole wybudowano pełnowymiarową halę sportową oraz boisko sportowe Orlik 2012.

Historia

Na początku nazywało się ono Nowe Sioło, następnie Nowemiasto, dopiero później Nowe Miasto. Prawdopodobnie istniał tu gród otoczony fosą. Później stanął zamek będący siedzibą książąt mazowieckich. Nowe Miasto było lokowane w XIV wieku, o czym świadczy wzmianka z 1398 roku "jest to miasto książęce, stolica powiatu sądowego ziemi zakroczymskiej". W 1386 roku zostaje tu erygowana parafia. Obecny kościół został zbudowany około 1471 roku.

Książę Janusz I obdarzył w 1420 roku miejscowość prawem miejskim chełmińskim i nadał mu nazwę Nowe Miasto oraz ustanowił przywileje na prowadzenie wagi i postrzygalni sukna. Herb Nowego Miasta wyglądał następująco: na tarczy o niebieskim tle widniała postać św. Jana Chrzciciela trzymającego na ręku Baranka Bożego, w kole z chorągiewką.

Nowe Miasto było ważnym węzłem drogowym o czym świadczyło osiem gościńców wychodzących w różnych kierunkach. Odbywały się tu co czwartek słynne targi oraz jarmarki. O zamożności miasta świadczą protokoły z odbytych lustracji np. lustracja z 1564/1565 stwierdza, że było tu 65 ogrodów, 274 domy, kościół murowany, plebania, szpital, łaźnia, postrzygalnia, waga, dwa młyny, 13 piwowarów i 20 pędzących gorzałkę. Największy rozkwit miasta przypada na XVI wiek. W 1644 roku przebywała w miejscowym zamku Ludwika Maria Gonzaga, późniejsza żona króla Władysława IV. Po ogromnych zniszczeniach jakich dokonali Szwedzi w latach 1655-1660 miasto się wyludniło. Później walki francusko-rosyjskie na tym terenie (grudzień 1806 r.), jak również oba powstania w XIX wieku przyczyniają się do dalszej stagnacji miasta. W roku 1869 na mocy ukazu carskiego Nowe Miasto traci prawa miejskie z których korzystało przez 467 lat.

Dopiero pod koniec XIX i na początku XX wieku wzrasta liczba mieszkańców (1885 r. - 2226, 1939 - ok. 3 tys.).

Zobacz też

  • Cmentarz żydowski w Nowym Mieście

Kody pocztowe, Nowe Miasto (wyświetlono 1/1)


Ocena internautów miejscowości Nowe Miasto
Średnia ocena: 4.2
liczba ocen: 5

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Nowe Miasto, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Nowe Miasto

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-16 23:46:00

Szybka zmiana regionu Polski