Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Ruszkowice


Informacje o Ruszkowice:

Ilość ulic: 11

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 51.347500

Współrzedne geograficzne E: 20.655500

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 48

Tablice rejestracyjne: WPY

Ruszkowice (województwo mazowieckie)

Ruszkowice – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie przysuskim, w gminie Borkowice.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa radomskiego.

Historia

Geneza nazwy

Nazwa pochodzi od nazwiska Rusek, Ruszek, Rusko, Ruszko, jest zatem nazwą patronimiczną. Wymowa dzisiejsza ukształtowała się w wyniku dążenia do usunięcia rzekomego mazurzyzmu.

Historia do II wojny światowej

Pierwsza wzmianka o wsi, nazywanej Ruskowice, pochodzi z 1308 roku. Jan Długosz wspomina o dwóch wsiach - Ruszkowicach Większych i Mniejszych. Pierwszą znaną z imienia osobą posiadającą wieś była Elżbieta z Ruskowic. Kolejnymi właścicielami byli Górscy, Modliszowscy i Ruskowscy. W dwudziestoleciu międzywojennym, folwark we wsi należał do Dembińskich z Borkowic. Do II wojny światowej w skład wsi włączono Lusztyk - dawną osadę karczemną między Ruszkowicami a Przysuchą, oraz Gródek.

II wojna światowa

W czasie II wojny światowej, w Ruszkowicach mieszkali działacze podziemia: Julian Cios ps. "Czajka" oraz Jadwiga "Jawa" i Marian "Mewa" Wróblewscy. Marian był od 1942 roku komendantem placówki AK Borkowice, zaś Jadwiga założyła w Borkowicach Wojskową Służbę Kobiet.

Czasy najnowsze

Obecnie Ruszkowice to duża wieś o charakterze ulicówki. W ostatnich latach ulice we wsi otrzymały swoje nazwy. Osią komunikacyjną jest ulica Główna, od której odchodzą ulice: Dolna, Gródek, Kwiatowa, Leśna, Szkolna, Wesoła i Zalewowa. Funkcjonuje tu Szkoła Podstawowa przy ul. Szkolnej 4 oraz filia biblioteki w Borkowicach. 11 lipca 1994 powołano do istnienia Ludowy Klub Sportowy Ruszcovia Ruszkowice, który trzy lata później zmienił nazwę na Gminny Klub Sportowy Ruszcovia Borkowice. Obecnie występuje w II grupie klasy A. Stadion klubu znajduje się przy ulicy Głównej 4, boisko główne mieści 450 widzów, boczne 90. Ponadto we wsi funkcjonują sklepy spożywcze, istnieje też kilka innych pozarolniczych działalności gospodarczych.

Zabytki

We wsi zachował się budynek dworu z początku XX wieku, murowany, parterowy z podcieniem od frontu wspartym na słupkach. Dwór otacza park z zachowanymi fragmentami alei grabowej i kasztanowej. W Ruszkowicach stoi też figurka Matki Boskiej z 1918 i głaz narzutowy, w którym w 1928 osadzono krzyż ufundowany przez ks. Jana Wiśniewskiego.

Znani mieszkańcy

Z Ruszkowic pochodzi polityk, socjolog i były wiceminister pracy Bogdan Socha.

Kody pocztowe, Ruszkowice (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Ruszkowice
Średnia ocena: 3.1
liczba ocen: 14

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Ruszkowice, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Ruszkowice

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-18 11:40:20

Szybka zmiana regionu Polski