Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Lipków


Informacje o Lipków:

Ilość ulic: 10

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.274387

Współrzedne geograficzne E: 20.806055

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 22

Liczba ludności: 296

Tablice rejestracyjne: WZ

Oficjalna strona miejscowości

Lipków

Lipków – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie warszawskim zachodnim, w gminie Stare Babice.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa warszawskiego.

Transport

Lipków znajduje się w odległości około 4 kilometrów od Starych Babic, 6 kilometrów od Ożarowa Mazowieckiego i 13 kilometrów (w linii prostej) od centrum Warszawy. Jest także główną miejscowością przy trasie łączącej Stare Babice z Izabelinem. Wieś połączona jest ze stolicą autobusem podmiejskim linii 714 obsługiwanej przez ZTM. Przez miejscowość przebiegają także trasy autobusów komunikacji lokalnej L-6, L-7 i L18.

Historia

Pierwsza wzmianka o Łupkowie lub Lubkowie, czyli dzisiejszym Lipkowie, pochodzi z 1414 roku jako własności rycerskiego rodu Prusów. Wieś jako położona na skraju Puszczy Kampinoskiej na słabych gruntach często zmieniała właścicieli. W XVIII wieku należała do Zamoyskich (kanclerz Andrzej Zamoyski), Mniszchów (marszałek wielki koronny Michał Mniszech), a od 1 stycznia 1790 własność Paschalisa Jakubowicza, który otworzył tu manufakturę słynnych lipkowskich pasów kontuszowych i zbudował dwór. W 1791 wizytę złożył tu król Stanisław August Poniatowski. W 1792 roku powstał tu kościół.

24 stycznia 1811 roku Paschalis Jakubowicz sprzedał dobra swojemu synowi Feliksowi, lecz w 1812 Feliks zmarł, podobnie jak wkrótce sam Paschalis. Lipków sprzedany został najstarszemu synowi, Józefowi Paschalisowi Jakubowiczowi, ożenionemu z Ludwiką z Ryxów. Ten wyremontował zniszczone budynki fabryczne i wznowił produkcję, tym razem materiałów jedwabnych, płóciennych, bawełnianych i innych. Fundamenty budynków fabrycznych, zarośnięte trawą, znajdują się na skraju polany, za przykościelnym cmentarzem. W 1827 wieś liczyła 22 domy i 264 mieszkańców.

Po śmierci Jakubowiczów (Józef Paschalis – 5 kwietnia 1845, Ludwika – 14 stycznia 1862), do przejęcia przez Kazimierza Szetkiewicza 14 maja 1880, majątek miał po kolei sześciu właścicieli. Do Lipkowa, do córki Szetkiewicza Maryni, przyjeżdżał jako konkurent do jej ręki Henryk Sienkiewicz, a potem jako jej mąż. Na prośbę żony umieścił tutaj scenę pojedynku Bohuna z Wołodyjowskim w powieści Ogniem i mieczem. W 1883 Szetkiewicz sprzedał majątek, który do 1937 wielokrotnie zmieniał właścicieli, a jako ostatni przed wojną majątek objęli państwo Suwaldowie W związku z częstymi zmianami właścicieli kościół pozbawiony wsparcia finansowego podupadł, już w 1830 parafia św. Rocha w Lipkowie została zlikwidowana i kościół stał pusty aż do 1950. W 1921 rozebrana została karczma, uwieczniona w powieści przez Sienkiewicza. Do 2006 r. miejsce to upamiętniał głaz, znajdujący się w zagajniku nad potokiem Struga, przy mostku łączącym Lipków z Koczargami Starymi.

W czasie II wojny światowej okoliczna ludność walczyła m.in. w partyzantce, a po wojnie w wyniku reformy rolnej na miejscu majątku powstał PGR. W 1948 pracownicy PGR przypadkiem zaprószyli ogień i zabytkowy dwór spłonął. W latach 1950-1952 staraniem księdza kanonika Stefana Kowalczyka, dziekana warszawskiego i proboszcza parafii NMP na Nowym Mieście w Warszawie, odbudowano kościół, a w dworze umiejscowiono plebanię. Proboszczem został ksiądz Wacław Kurowski (zmarły 28 lipca 1992), który m.in. założył we dworze prywatne muzeum historii Lipkowa i jego związków z Sienkiewiczem. Kolejni proboszczowie próbowali rewaloryzować kościół i jego otoczenie, oprócz remontów doraźnych planowana jest budowa nowej świątyni, oczyszczenie stawów na Lipkowskiej Wodzie i inne prace porządkowe. Na czas remontu zamknięto świątynię, a w wybudowanej obok tymczasowej kaplicy od wiosny 2008 r. odprawiane są nabożeństwa.

Zabytki

  • barokowo-klasycystyczny dwór z 1792, obecnie plebania
  • klasycystyczny kościół parafialny św. Rocha z 1792 projektu Hilarego Szpilowskiego
  • park krajobrazowy z aleją starych drzew
  • kapliczka neogotycka z ok. 1860 roku

Szlaki turystyczne

  • szlaki piesze:
    • POL Szlak niebieski.svg Południowy Szlak Krawędziowy (KampinosLeszno – Lipków – Dąbrowa Leśna)
  • szlaki rowerowe:
    • Szlak rowerowy zielony.svg Kampinoski Szlak Rowerowy

Kody pocztowe, Lipków (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Lipków
Średnia ocena: 3.7
liczba ocen: 7

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Lipków, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Lipków

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 06:11:33

Szybka zmiana regionu Polski