Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Radziejowice


Informacje o Radziejowice:

Ilość ulic: 17

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.000000

Współrzedne geograficzne E: 20.549999

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 46

Tablice rejestracyjne: WZY

Radziejowice

Radziejowice – miejscowość w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie żyrardowskim, w gminie Radziejowice (siedziba gminy). Leży nad rzeką Pisią Gągoliną. Miejscowość jest miejscem urodzenia Michała Stefana Radziejowskiego, kardynała, prymasa Polski oraz Edwarda Krasińskiego, działacza społecznego, pamiętnikarza.

W latach 1975-1998 Radziejowice administracyjnie należały do województwa skierniewickiego. Od 2008 roku na terenie Radziejowic działa 7 Radziejowicka Drużna Harcerska "Żywioł", a od 2010 roku Szczep Drużyn "Żywioł".

Historia

Dobra radziejowickie przez ok. 300 lat - od XV wieku do początku XVIII wieku należały do rodu Radziejowskich. Następnie należały do hr. Aleksandra Ossolińskiego, a następnie wraz z wianem jego córki przeszły na własność rodu Krasińskich. Pozostawały w ich rękach aż do wybuchu II wojny światowej, po wojnie zostały przejęte przez państwo.

Zabytki

Głównym zachowanym zabytkiem jest zespół pałacowo-parkowy w Radziejowicach, który tworzą obecnie klasycystyczny pałac, neogotycki zameczek, dworek modrzewiowy, domek szwajcarski, dawna kuźnia i park ze stawem. Ponadto we wsi znajduje się klasycystyczny kościół pw. Św. Kazimierza, zbudowany według projektu Jakuba Kubickiego w latach 1820-1823. Towarzyszy mu klasycystyczna dzwonnica i plebania z 1820 roku.

Przez wieś przebiegają także zabytkowe aleje lipowe chronione jako pomnik przyrody.

Szlaki piesze

Znakowane szlaki turystyczne:

Zobacz też

Kody pocztowe, Radziejowice (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Radziejowice
Średnia ocena: 4.4
liczba ocen: 14

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Radziejowice, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Radziejowice

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-18 12:47:45

Szybka zmiana regionu Polski