Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Przysiecz


Informacje o Przysiecz:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.567001

Współrzedne geograficzne E: 17.850000

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 77

Liczba ludności: 563

Tablice rejestracyjne: OPO

Przysiecz

Przysiecz (dodatkowa nazwa w j. niem. Przyschetz, w latach 1931–1945 Lichtenwalde; przed wojną występowała też nazwa Przysiec) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie opolskim, w gminie Prószków.

Historia i współczesność

Nazwa miejscowości pochodzi od określenia "przesiecz" lub "przesieka". Pierwsza odnosi się do zwaliska powalonych drzew fortyfikujących uczęszczany szlak. Druga oznacza puszczańską przecinkę rozumianą jako droga lub granica.

Pierwsze informacje o Przysieczy pochodzą z roku 1305 opisnaej jako Prissecz , a wymienianej jako uposażenie biskupa wrocławskiego. Kolejny zapis datuje się na rok 1334, kiedy to Beldo von Proskau - jeden z antenatów hrabiów Prószkowskich - darował opolskiemu klasztorowi minorytów nieruchomość pomiędzy Prószkowem, a wsią Przesecz. Słownik geograficzny Królestwa Polskiego podaje również nazwy Arnsdorf, Przcziza i Pritze.

W XVIII wieku Przysiecz należała do domeny prószkowskiej zamieszkanej przez 15 kmieci i kilku zagrodników. W połowie XIX wieku w Przysieczy było 48 domów - w tym: młyn, smolarnia, palarnia potażu, kowal, przewoźnik i bielnik. Mieszkało tutaj 390 osób, w tym 5 ewangelików. W czasie plebiscytu w 1921 403 mieszkańców głosowało za pozostaniem w Rzeszy, a 44 za przyłączeniem do Polski.

Po dawnych dziejach nie zostało zbyt wiele obiektów o znaczeniu historycznym. Obecnie we wsi znajduje się kilka kapliczek (w tym jedna kaplica-dzwonnica z XVIII wieku), kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej (konsekrowany w 1925 roku), budynek straży pożarnej, dawne przedszkole i biblioteka.

Od 1950 miejscowość administracyjnie należy do województwa opolskiego. W roku 2003 miejscowość otrzymała I miejsce w konkursie "Piękna Wieś Opolska" za współpracę i aktywność mieszkańców, a także za organizację życia wiejskiego (zrealizowane projekty to np. uporządkowanie centrum wsi, częściowy remont Domu Spotkań Rumcajs). Ten sam konkurs w 2006 roku nagrodził pierwszym miejscem jedno z gospodarstw (państwa Lipińskich).

Kultura i obyczaje

Od 1996 roku na terenie miejscowości działa zespół muzyczny Przysieczanki, założony przez Koło Gospodyń Wiejskich. Zespół wielokrotnie nagradzany, w tym np. pucharem wojewody opolskiego, posiada w swoim dorobku dwie płyty autorskie.

Na terenie miejscowości funkcjonuje oddział biblioteki z Prószkowa. Mieszkańcy organizują imprezy cykliczne typu: Dzień Seniora, Dzień Kobiet, Dzień Matki, Dzień dziecka, Wiosenne Spotkanie Śląskiej Celołdki Radia Plus, Obchody Św. Krzysztofa (festyn), Przesieckie Święto Ziół, Żniwniok, Weihnachtsfest. Wśród kultywowanych tradycji wymienić można: plecenie korony żniwnej, Polterabend, wodzenie niedźwiedzia, mycie się w rzece Prószkowianka w Wielki Piątek, palecnie skocki w Wielką Środę. Mieszkańcy wsi mają możliwość uczestniczenia w wymianie kulturalnej w ramach współpracy z gminą partnerską - Huenfeld w Niemczech.

Transport

Północnym skrajem miejscowości przebiega autostrada A4 - niemniej jednak bez możliwości zjazdu (najbliższy wjazd oddalony o 12 km). Na terenie miejscowości zlokalizowane jest Miejsce Obsługi Podróżnych (pierwotnie planowano tutaj wjazd). Przez miejscowość przebiega droga wojewódzka nr 414 łącząca Przysiecz z Opolem i Prudnikiem.

Kody pocztowe, Przysiecz (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Przysiecz
Średnia ocena: 3.6
liczba ocen: 29

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Przysiecz, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Przysiecz

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 03:20:09

Szybka zmiana regionu Polski