Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Szybowice


Informacje o Szybowice:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.351940

Współrzedne geograficzne E: 17.480829

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 77

Liczba ludności: 1064

Wysokośc npm: 290-295 m n.p.m.

Tablice rejestracyjne: OPR

Dzielnice, Szybowice

  • Dzielnica: Włóczno

Szybowice

Szybowice – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie prudnickim, w gminie Prudnik.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do ówczesnego województwa opolskiego.

(290-295 m n.p.m.) – bardzo długa wieś ulicówka (7.5 km) między wzgórzami Płaskowyżu Głubczyckiego. Nazwa (niem. Schnellewalde) może pochodzić od słowa 'szybki' lub od 'szypów', czyli wikliny. Powstała na początku, chociaż pierwsza wzmianka pochodzi z 1305 r. (Księga Fundacyjna biskupa wrocławskiego) Prawdopodobnie założycielem wsi był niejaki Ticzko z Szybowic, wymieniony w dokumencie kościelnym z 1240 r. Rycerz Jaksa z Szybowic był na początku XIV wieku właścicielem Prudnika. Później jako własność miasta, dzieliła jego losy. Po przejściu okolic Prudnika do Czech w 1532 r. szybko upowszechnił się tutaj protestantyzm. W połowie XVI zbudowano dom modlitwy, zbór prowadził wykształcony w Wittemberdze pastor. Duchowny opuścił Szybowice dopiero po edykcie cesarza Ferdynanda w 1630 r. Jeszcze przed II wojną światową ewangelicy stanowili tutaj większość (ok. 2/3 ludności), co było rzadkością w tych stronach. W 1784 r. zbudowano na miejscu domu modlitwy kościół, zrujnowany w 1945 r. W czasie wojen śląski często przechodziły tędy różne wojska, korzystając ze starego traktu Wrocław – Morawy. Zginął tu wtedy Dalmatyńczyk, grekokatolik, co zanotowano w księgach kościelnych. Jeszcze w końcu XVIII w. płacono kościelnemu od dzwonienia przed burzą. Pod koniec ubiegłego stulecia mieszkańcy zajmowali się głównie uprawą lnu i handlem bydłem. Wieś zaliczano do najlepszych pod względem moralności mieszkańców, był tu przystanek kolejowy, poczta i kilka gospód. Po II wojnie światowej w Szybowicach znaleziono bardzo cenną Biblię protestancką z 1545 r. drukowaną w Wittemberdze. Podczas wojny trzydziestoletniej żołdacy Lichtensteina poszukiwali i niszczyli druki protestanckie; Biblia ocalała ukryta w spichlerzu. Przed II wojną światową w Szybowicach powstała cegielnia(zniszczona w wyniku działań wojennych). W czasie wojny przebywali tu również przymusowi robotnicy z Polski i innych, okupowanych krajów.

Kościół parafialny pw. Św. Michała Archanioła wzmiankowany był już w 1335 r. Obecny budynek mogła postawić gmina protestancka w końcu XVI w. Do wojny trzydziestoletniej użytkowali go protestanci. Pierwszy proboszcz katolicki został ponoć zabity przez Szwedów, którzy zniszczyli też kościół. Był on potem bardzo skromny ze względu na małą ilość parafian. Jeszcze na początku XVIII wieku plebania stanowiła ruinę. W 1651 r. dokonano odbudowany kościoła, a w 1734 r. przebudowano go na barokowy, przy pomocy miasta. Przebudowany w 1827(data znajduje się na wejściem do wieży) i remontowany w 1970. nie posiada wyraźniejszych cech stylowych. Jest to budowla jednonawowa z wysoką wieżą zwieńczoną hełmem z 2 połowy XIX wieku, gdyż przedtem posiadała płaski dach. Na uwagę zasługują również zabytkowe drzwi do zakrystii posiadające XVI-wieczne okucia.

Obok kościoła katolickiego znajdował się również kościół ewangelicki. Wybudowany w 1804 r. Był on zdecydowanie większy od kościoła katolickiego, bardziej przestronny. Jednak po II wojnie światowej nikt nie podjął się remontu kościoła i usunięcia zniszczeń wojennych. Kościół, choć piękniejszy od katolickiego i podobno mniej zniszczony, popadł w ruinę i ostatecznie został wysadzony w 1979 r. Obok kościoła znajduje się zniszczony, protestancki cmentarz. Ewangelicka plebania pełniąca również funkcję szkoły podstawowej, wybudowana w XIX wieku, została zburzona w roku 1999 z powodu złego stanu technicznego.

Po II wojnie światowej w ramach programu przesiedleńczego, do Szybowic sprowadzeni zostali repatrianci z województwa tarnopolskiego (obecnie terytorium Ukrainy). Zdecydowaną większość z nich stanowili mieszkańcy wsi Podhajczyki, jednak trafiali się również mieszkańcy z Kobyłowłok, Dołhego, Słobódki, Janowa i Młynisk. W latach powojennych w Szybowicach powstała Rolnicza Spółdzielnia produkcyjna i Kółko Rolnicze(zlikwidowane latach 90). Szybowice posiadały również sporą, jak na warunki wiejskie, stację kolejową.

LZS "GROM" Szybowice

Obecnie w Szybowicach funkcjonuje drużyna piłkarska : LZS "GROM" Szybowice, zgłoszona do rozgrywek C klasy seniorów podokręgu prudnickiego. Jest ona aktualnym mistrzem jesieni 2009/2010.

Strona internetowa klubu LZS "GROM" Szybowice

Informacje o klubie

  • Rok założenia : 2007
  • Adres: Szybowice
  • Barwy: Zielono-Żółte
  • Pojemność stadionu : ok 300
  • Wymiary stadiony: 96/56
  • Prezes Klubu: Andrzej Gajewski
  • Wiceprezes: Stanisław Humieniecki
  • Trener seniorów: Andzrzej Gajewski

Kody pocztowe, Szybowice (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Szybowice
Średnia ocena: 3.9
liczba ocen: 17

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Szybowice, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Szybowice

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 01:08:58

Szybka zmiana regionu Polski