Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Głobikowa


Informacje o Głobikowa:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 49.950001

Współrzedne geograficzne E: 21.450001

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 14

Wysokośc npm: 452 m n.p.m.

Tablice rejestracyjne: RDE

Oficjalna strona miejscowości

Dzielnice, Głobikowa

  • Dzielnica: Górzyzna

  • Dzielnica: Kamieniec

  • Dzielnica: Podlas

  • Dzielnica: Południk

  • Dzielnica: Zalesie

Głobikowa

Głobikowa – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie dębickim, w gminie Dębica.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa tarnowskiego.

Głobikowa to rozległa wioska na płaszczowinie podgórskiej, położona na wysokości od 360 do 460 m n.p.m. w południowo-zachodniej części Pogórza Strzyżowskiego należącego do Pogórza Karpackiego (najwyżej położona wieś w Gminie Dębica).

Miejscowość leży na styku czterech gmin: Dębicy, Ropczyc, Brzostku i Pilzna. Odległość od siedziby gminy wynosi 17 km. Położenie oraz trudne warunki życia powodują słabe zaludnienie (555 mieszkańców – wg danych z roku 2003). Pod względem gęstości zaludnienia wieś zajmuje ostatnie miejsce w gminie. Powierzchnia wsi liczy 735,2 ha, w tym gruntów ornych jest 454 ha. Na jednej trzeciej rosną lasy. Znajduje się tutaj 175 gospodarstw rolnych. Zdecydowanie przeważają gospodarstwa o powierzchni od 2 do 5 ha (57%) oraz od 1 do 2 ha (36%). Struktura zawodowa mieszkańców wsi jest zróżnicowana. Głównie są to absolwenci różnych typów szkół zawodowych. Osoby te w większości są bezrobotne. Niemały procent wśród starszych mieszkańców wsi legitymuje się tylko wykształceniem podstawowym. Dopiero w ostatnich latach zauważa się znaczny wzrost liczby młodych ludzi, którzy kontynuują naukę w szkołach średnich oraz na wyższych uczelniach. Duży procent wykształconych ludzi opuszcza rodzinną wieś. Większość rolników mieszkających w Głobikowej to rolnicy dwuzawodowi, którzy w wyniku wzrostu bezrobocia utracili dodatkowe źródło dochodu w dębickim przemyśle. W związku z tym nisko obszarowe gospodarstwa nie dają wystarczającego dochodu dla utrzymania rodzin.

Wieś składa się z kilku przysiółków: Górzyzna, Kamieniec, Podlas, Zalesie. W centrum wsi, przy drodze, znajdują się:

  • Zespół Szkół im. Konstantego Leliwy Słotwińskiego (przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum).
  • kościół filialny pw. Matki Bożej Królowej Polski (wybudowany w latach 1977-1980 przez mieszkańców wsi, poświęcony przez ks. Arcybiskupa Jerzego Ablewicza).
  • sklep
  • stanica turystyczna "Rozdzielnia Wiatrów"
  • parking
  • przystanek PKS

W przysiółku Kamieniec (ok. 0,5 km drogą od centrum wsi w kierunki wschodnim) znajdują się:

  • wieża przekaźnikowo-telekomunikacyjna (RTV i GSM) - górująca nad okolicą, niegdyś wykorzystywana do utrzymywania łączności przez stacjonujące w okolicznym lesie wojska sowieckie.
  • dwie kapliczki: murowana, pw. Jana Nepomucena (druga połowa XIX wieku, obok wieży), przydrożna (nr 122) z lat dwudziestych XX wieku (na rozdrożu, obok przystanku PKS).
  • park podworski "Tomaszówka" (rejestr zabytków A-258). Obiekt w XIX wieku należał do rodziny Łobażewskich. W XX wieku przejmuje go Padlewicz, a następnie Sanguszko. W 1920 roku nabywa go Stanisław Mączka. Jest to park krajobrazowy z liczącym kilkaset lat jesionem i aleją dębów uznawanych za pomniki przyrody. Miejscowość charakteryzuje się wysokimi walorami przyrodniczymi, ze wszystkich stron otoczona jest lasami liściastymi, w których dominuje chroniona buczyna karpacka. Ze względu na bogatą faunę i florę oraz walory krajobrazowe tereny wokół Głobikowej zaliczono do obszaru chronionego (otulina) Czarnorzecko – Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego.

Kody pocztowe, Głobikowa (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Głobikowa
Średnia ocena: 3.5
liczba ocen: 27

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Głobikowa, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Głobikowa

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-18 13:12:35

Szybka zmiana regionu Polski