Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Medynia Głogowska


Informacje o Medynia Głogowska:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.158890

Współrzedne geograficzne E: 22.138060

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 17

Liczba ludności: 1650

Wysokośc npm: 230 m n.p.m.

Tablice rejestracyjne: RLA

Dzielnice, Medynia Głogowska

  • Dzielnica: Budy

  • Dzielnica: Dół

  • Dzielnica: Górka

  • Dzielnica: Podarenda

  • Dzielnica: Zadwór

Medynia Głogowska

Medynia Głogowska – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie łańcuckim, w gminie Czarna, przy drodze wojewódzkiej 881 Łańcut-Sokołów Małopolski koło Rzeszowa.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa rzeszowskiego.

Zagroda Garncarska

Zagroda Garncarska powstała w 2001 roku, w ramach projektu Medynia – gliniane złoża, realizowanego przez Gminę Czarna. Tworzą ją XIX-wieczne budynki mieszkalne z ówczesnym wyposażeniem i tradycyjny piec do wypalania ceramiki. W okresie wakacyjnym organizowane są tutaj kilkudniowe warsztaty garncarskie, a przez cały rok odbywają się zajęcie dla grup zorganizowanych i turystów indywidualnych. Pod okiem garncarzy można się nauczyć toczenia naczyń na kole, rzeźbienia w glinie oraz wypalania ceramiki w piecu. Zagroda Garncarska jest idealnym miejscem do prowadzenia zajęć ergoterapii (terapii zajęciowej, terapii pracą), która uważana jest za ogniwo pośrednie między zabiegami leczniczymi a normalną aktywnością życiową i zawodową. Znani garncarze na tym terenie to: Artystka Władysława Prucnal, Jan Kot, Andrzej Plizga.

Przez miejscowość przebiega szlak garncarski, który prowadzi turystów przez drogi i ścieżki kilku sąsiednich wiosek. Trasa szlaku garncarskiego.

Parafia

Kościół murowany, zbudowany w latach 1958-1960, konsekrowany w 1960 r.

Proboszczem parafii jest Ks.Prałat Jan Krzywiński, który jest też dziekanem Dekanatu Sokołowskiego i kanonikiem Kapituły Kolbuszowskiej.

Historia Parafii Przed stworzeniem parafii Medynia Głogowska obecne wioski wchodzące w jej skład należały do parafii Nienadówka i Łąka. Po południowej stronie obecnego Kościoła stała kaplica św. Mikołaja która rozpadła się w 1826 r. Pierwszy parafialny Kościół był drewniany i powstał w 1725 r. Kościół ten spłonął w 1872 r. wskutek nie zgaszonej świecy. Drugi kościół parafialny powstał w 1882r. był drewniany z murowanymi zakrystiami. Budowla ta przetrwała do 27.07.1944 r. kiedy to doszczętnie spłonęła od kul żołnierzy niemieckich w czasie II wojny światowej. w tym samym roku też powstała kaplica, która służyła za kościół parafialny do 25.06.1960 r. Kiedy to ówczesny ks. proboszcz Tadeusz Gonet wraz z parafianami ukończył budowę trzeciego Kościoła, który został później konsekrowany przez bp Stanisława Jakiela i istnieje do dziś.

Parafia Medynia Głogowska obejmuje miejscowości:

Na terenie wioski znajduje się dom zakonny Sióstr Służebniczek NMP Starowiejskich. Są też dwa cmentarze: nowy przy drodze w kierunku Zalesia i drugi stary obok którego przebiega szlak garncarski. Odpust parafialny przypada na dzień 31 Maja. Według danych diecezji Rzeszowskiej w parafii żyje prawie 4000 osób.

Sport

W miejscowości działa klub sportowy "Astra"

Galeria

Zobacz też

Kody pocztowe, Medynia Głogowska (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Medynia Głogowska
Średnia ocena: 4.9
liczba ocen: 6

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Medynia Głogowska, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Medynia Głogowska

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 00:06:59

Szybka zmiana regionu Polski