Ocena internautów miejscowości Pielgrzymowice
Średnia ocena: 3.1
liczba ocen: 24
Ilość ulic: 38
Ilość kodów pocztowych: 1
Współrzedne geograficzne N: 49.906391
Współrzedne geograficzne E: 18.663891
Strefa numeracyjna: Kierunkowy 32
Liczba ludności: 2
Tablice rejestracyjne: SPS
Dzielnica: Brzeziny
Dzielnica: Dolny Dwór
Dzielnica: Mała Strona
Dzielnica: Podlesie
Dzielnica: Trąbieniec
Dzielnica: Wielka Strona
Pielgrzymowice (niem. Pilgramsdorf) – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie pszczyńskim, w gminie Pawłowice. Powierzchnia sołectwa wynosi 13,17 km², a liczba ludności 2601, co daje gęstość zaludnienia równą 197,5 os./km².
Większość mieszkańców utrzymuje się pracując w okolicznych zakładach przemysłowych i punktach usługowych, ale prowadzona jest tu także działalność rolnicza, hodowlana, usługowa i agroturystyczna.
W Pielgrzymowicach znajduje się zabytkowy drewniany kościół z 1675 r.pod wezwaniem św. Katarzyny. Kościół ten znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego. We wsi znajduje się także zabytkowy zamek właścicieli Pielgrzymowic, który w latach powojennych do 1996 r. pełnił rolę szkoły. Krajobraz Pielgrzymowic ma charakter wiejski - zabudowania to domy jednorodzinne i budynki gospodarskie. Ukształtowanie terenu pagórkowate z licznymi lasami i karpiowymi stawami hodowlanymi. Przebiegają tu szlaki rowerowe w kierunku granicy z Czechami.
Pierwsze wzmianki na temat Pielgrzymowic pochodzą z 1305 roku, choć na podstawie dokumentów biskupstwa wrocławskiego, któremu wieś podlegała do roku 1925 sądzi się, iż jej początki sięgają XIII wieku. Przebiegał tędy stary szlak handlowy przez Bramę Morawską, a w średniowieczu znajdowała się tu twierdza warowna, będąca przedmiotem sporów między książętami śląskimi, a której pochodzenie historycy datują na okres wcześniejszy od daty powstania państwa polskiego. Twierdza warowna umiejscowiona była podobno na terenie istniejącej po dziś dzień rezydencji Reizensteinów (właściciele tych ziem na przełomie XIX i XX wieku), a obecnie sąsiadującej ze Szkołą Podstawową im. Karola Miarki. Pierwsze informacje o pielgrzymowickim szkolnictwie pochodzą z roku 1679. W czasach panowania pruskiego postawiono budynek szkolny, w którym od połowy XIX w. nauczał urodzony w Pielgrzymowicach znany polski działacz narodowy Karol Miarka. Z początkiem dwudziestego stulecia "Miarkówka" okazała się zbyt ciasna i zbudowano nowy obiekt w miejscu obecnej strażnicy OSP, który został zniszczony podczas drugiej wojny światowej. Na początku lat 70. doszło do przebudowy dawnej "Miarkówki", natomiast w roku 1994 oddano do użytku nowy gmach, w którym mieści się obecnie szkoła podstawowa oraz gimnazjum. Pamięć o Karolu Miarce, wybitnym krzewicielu polskości na Śląsku jest w Pielgrzymowicach stale kultywowana. Corocznie wręczana jest tutaj Nagroda im. Karola Miarki przyznawana najwybitniejszym działaczom kultury Górnego Śląska, której laureatami są m. in. Wojciech Kilar oraz Henryk Mikołaj Górecki. Dodatkową atrakcją turystyczną, jaką oferują uczestnikom organizatorzy zimowych ferii z kontrabasem w roli głównej jest zwiedzenie drewnianego kościoła z XVII wieku z organami w oryginale zachowanymi od czasów, kiedy grali na nich Miarkowie - ojciec i syn Karol.
W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie katowickim.
Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 13:38:29