Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Maleszowa


Informacje o Maleszowa:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.679169

Współrzedne geograficzne E: 20.725559

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 41

Liczba ludności: 350

Wysokośc npm: od 260 do 303,8 m n.p.m.

Tablice rejestracyjne: TKI

Dzielnice, Maleszowa

  • Dzielnica: Dwór

  • Dzielnica: Podlesie

Maleszowa

Maleszowa – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, w gminie Pierzchnica.

Do 1954 roku istniała gmina Maleszowa. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa kieleckiego.

Od 1950 r. we wsi działa zorganizowana z inicjatywy mieszkańców Ochotnicza Straż Pożarna.

Na zamku w Maleszowej 9 Marca 1742 r. urodziła się księżna kurlandzka Franciszka Krasińska - Żona księcia kurlandzkiego Karola Krystiana Wettyna, syna króla Polski Augusta III Sasa i Marii Józefy Habsburżanki. Urodziła mu jedną córkę Marię Krystynę Albertynę (1779-1851), która wyszła za mąż za Karola Emanuela Sabaudzkiego. Wnukiem Franciszki był Karol Albert, król sardyński w latach 1831-1849, a prawnukiem - Wiktor Emanuel II - Król Włoch.

Historia

Nazwa wsi zapisywana była w przeszłości jako: Maleszow (1365), Pusta Malyechowska (1470-1480), Maleszowa (1540), a pochodzić miała od staropolskiego imienia Malesz.

Pierwsza źródłowa wzmianka o wsi pochodzi z dokumentu króla Kazimierza Wielkiego z roku 1365, w którym wzmiankowany jest Wierzbięta piszący się de Maleszow, obdarowany przez króla wsią Łętownia, następnie jako właściciele wsi występują: w 1388 r. Jan z Maleszowa, w w 1397 r. Jarosław z Maleszowej.W spisie poborowym powiatu chęcińskiego z 1508 r. dziedzicem klucza ziemskiego zlłożonego z wsi: Brod, Gorky, Malyeschow wymieniony jest szlachcic Maliszowski. Wedle ustaleń Marii Gangi, mógł to być Stanisław Maleszowski herbu Gryf, bohater walk z Turkami, Tatarami i Włochami, pochowany został w krakowskim kościele św. Trójcy w 1555 r. Jego córka Anna z Maleszowskich wraz ze swoja ręką wzniosła swoje części majątku Maleszowa w dom swojego męża, Jana Gałeckiego herbu Junosza. który w 1576 r. sprzedał dobra maleszowskie wojewodzie płockiemu, Stanisławowi Krasińskiemu herbu Ślepowron. Tak Maleszowa trafiła w posiadanie rodziny Krasińskich. Z czasem urodziła się Franciszka Krasińska. W Maleszowie bywał także Kazimierz Pułaski. W liczbie przesuwającej się młodzieży przez komnaty rezydencji Krasińskich, których przyciągała wieść o piękności starościanek, był i młodociany, bo 16 lat zaledwie liczący, przyszły bohater konfederacji barskiej - Kazimierz Pułaski. Zakochawszy się w pannie Franciszce, częściej niż inni tu przebywał, bo jak mówią i panna odpłacała mu afektami i dotąd pokazują pod Maleszową figurę Matki Boskiej Bolesnej z wyrytą na niej datą 1713 r. i napisem: „Mater Dei Dolora Ora Pro Nobis” - gdzie często chodząc oboje, gorąco do Boga zasyłali modły. Późniejsze wielkoświatowe życie Franciszki w Warszawie, na dworze Lubomirskich, gdzie poznała Karola, syna Augusta III, który oświadczył jej swe uczucia - tak olśniły Franciszkę, że zapomniała o Kazimierzu, starościcu wareckim.

Zabytki

  • Ruiny zamku Krasińskich z XVII w., położone na wyspie; jeszcze w czasie II wojny światowej zamykane drewnianymi wrotami. Zamek połączony był drewnianym mostkiem z dworem należącym przed wojną do rodziny Dąbrowskich.
  • Dwór murowany z XVIII/XIX w.
  • Ruiny stajni i wozowni prawdopodobnie z ostatniej ćwierci XVIII w.
  • Tak zwany Lamus z XVIII/XIX w.
  • Figura św. Jana Nepomucena z 1768r.
  • Pietz 1713r.


Kody pocztowe, Maleszowa (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Maleszowa
Średnia ocena: 4.3
liczba ocen: 21

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Maleszowa, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Maleszowa

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 05:23:45

Szybka zmiana regionu Polski